Az Egyesült Államokban 2011-ben került bevezetésre az influenzaoltás intradermális (bőrbe adott) változata, ez ugyanis a hagyományos, intramuszkuláris (izomba adott) vakcinákkal szemben kisebb tűvel adandó és kevésbé fájdalmas. (Hazánkban az oltást izomba adják).
Az ekcéma a leggyakoribb krónikus bőrbetegség az Egyesült Államokban, mely a gyerekek több mint 15%-át érinti. Annak ellenére, hogy sok gyermek kinövi ezt a bőrelváltozást, az esetek körülbelül felében felnőttkorra is megmaradnak a tünetek.
Dr. Donald Leung, a Denveri National Jewish Health vezető kutatója és csapata arra voltak kíváncsiak, hogy az intradermálisan beadott influenza vakcina hatékonysága ekcémás bőrű betegeknél is megegyezik-e az intramuszkuláris oltáséval. Vizsgálatukhoz összehasonlították 202 ekcémás ember oltás utáni immunválaszát 136 egészséges bőrű vizsgálati alanyéval. A résztvevők fele intradermálisan, fele intramuszkulárisan kapta meg a vakcinát.
A körülbelül egy hónappal az oltás után végzett immunteszt során az intradermális oltásban részesültek mindössze 11%-ánál mutatkozott tényleges influenza ellenes immunvédelem, összehasonlítva az intramuszkuláris oltásban részesültek 47%-os arányával. Hogy ennek pontosan mi az oka, még nem tisztázott, de a tudósok véleménye szerint az ekcémás bőrön gyakran megtelepülő Staphylococcus baktériumok csökkenthetik a szervezet influenza vakcinára kifejlődő immunválaszát. Megelőző kutatások már kimutatták, hogy a Staphylococcus baktérium által kolonizált bőrből az immunsejtek hajlamosak teljesen eltűnni, illetve hogy a baktérium által termelt toxinok is immunválaszt csökkentő hatást válthatnak ki.
Forrás: Medipress - Foto: Pixabay