Égési sérülés és forrázás esetén a legfontosabb, hogy folyóvízzel hűtsük az érintett bőrfelületet. A legjobb, ha addig tartjuk víz alatt az érintett testrészt, amíg a fájdalom alábbhagy, de 20 percnél nem tovább. A víz a mélyebb bőrrétegekben is csökkenti a hőmérsékletet, és megakadályozza a további szövetkárosodást. Figyelem: ne használjon jeget vagy jeges vizet, mert az extrém hideg szintén károsíthatja a szöveteket.
Az enyhébb égési sérüléseket, amelyeknél csak bőrpír jelentkezik, magunk is elláthatjuk, például egy égési sérülésekre való géllel, amelyet a gyógyszertárban is beszerezhetünk. Ne kísérletezzünk olyan háziszerekkel, mint a liszt, fogkrém, olaj, vaj, burgonyaszeletek vagy a kurkuma. Lehetőleg semmit se tegyünk a sebre, mert kórokozók kerülhetnek a sebbe, így fertőzést kockáztathatunk. Különösen kerülendők a bolyhos anyagok, amelyek könnyen beleragadhatnak a sebbe. Ne feledjük: a hólyagokat ne nyissuk fel, hiszen ez nagyon magas fertőzésveszéllyel járhat.
Tenyérnyi méretnél nagyobb másodfokú, hólyagképződéssel járó égési sérüléset mindenképp orvos lássa el. A szakember pontosan fel tudja mérni az égés súlyosságát, és annak megfelelően tudja ellátni. A fertőzésveszély csökkentése érdekében a minden elsősegély dobozban megtalálható steril kötszerrel, mull-lappal lazán körbetekerhetjük a sérült bőrfelületet addig, amig az orvoshoz nem érünk.