Lokális PUVA kezelés
A pikkelysömör a bőrt, a körmöket és a hajas fejbőrt érintő bőrbetegség. Krónikus, hosszantartó, kiújulásra hajlamos. 

Különösen pszichés stressz hatására jellemző a betegség fellángolása.  A pikkelysömör kezelésére számos terápiát fejlesztettek ki, azonban még nem létezik olyan szer vagy eljárás, amely végleges gyógyulást okozna.

A rendelkezésünkre álló terápiás módszerekkel azonban hosszú, tünetmentes időszakok érhetőek el, jobb életminőséget biztosítva ezzel a betegek számára. A jobb életminőséghez hozzá tartozik a kezelési eljárások mellékhatásainak minimalizálása is, melyben lényeges szerepet töltenek be a szisztémás kezelési eljárásokat helyettesítő lokális kezelési módszerek. 

PUVA kezelés egy fotokemoterápiás eljárás. Modern formáját a vitiligo terápiájára fejlesztették ki, de régebbi változatát már az ókorban is alkalmazták. A kezelés során 8-metoxipsoralen szájon át történő bevételét követően UVA besugárzás történik. Az UVA sugárzás önmagában nem hatásos, ezért szükséges a psoralen fényérzékenyítő anyag bevétele is, mely fokozza a kezelés hatékonyságát. 
Az eljárás kezdetben szisztémásan zajlott, majd a mellékhatások csökkentése céljából újabb módszereket dolgoztak ki: 1976-ban a fürdő PUVÁ-t, majd 1997-ben a krém-PUVÁ-t. Ekkor a fényérzékenyítő psoralent nem szájon át kell bevenni, hanem a fejbőrön ecsetelő, vagy a test bőrén krém formájában kell alkalmazni. A fürdő esetén a beteg 20 percet tölt psoralen oldatot tartalmazó kádban, majd beáll a fénykabinba. A lokális eljárások számos bőrbetegség mellett, a pikkelysömör kezelésére is kiválóan alkalmazhatóak. A különféle PUVA terápiák hazánkban is elérhetőek. A terápiák összehasonlítására számos tanulmány készült. 
A vizsgálatok alapján a psoriasis kezelésében közel azonos mértékben hatásos a fürdő- és krém-PUVA. Egy vizsgálat szerint 88%-ban volt eredményes a lokális PUVA terápia valamilyen formája a pikkelysömör gyógyításában. 

A jelen közlemény az alábbi cikk felhasználásával készült:
Lokális PUVA kezelés a debreceni Bőrgyógyászati Klinikán 2004-2009 között
Gellén Emese Dr., Reményik Éva Dr., Szegedi Andrea Dr., Emri Gabriella Dr., Horkay Irén Dr.
Bőrgyógyászati és Venerológiai Szemle 2014. 90. évf. 1. szám 30-34.