A legjobb stratégia a hegek ellen mindenekelőtt a megfelelő sebkezelés. Legyen szó vágásokról, elkapart sebekről, pattanásokról, vagy akár kisebb műtéti beavatkozások nyomairól, mindig három lépésben kezelje őket. Elsőként gondoskodnia kell a seb kitisztításáról: hideg vízzel öblítse le az érintett bőrfelületet, amely egyszerre tisztít és nyugtat; ezután egy steril csipesszel távolítsa el a sebbe került szilánkokat, töredékeket; majd finoman szappanozza be a területet.
A következő lépésben biztosítani kell, hogy a sérült terület minél kevesebb baktériummal, piszokkal és egyéb, irritációt kiváltó anyaggal érintkezzen, valamint azt, hogy ne száradjon ki a seb, mert így csökkenne a gyógyulás intenzitása. Erre leginkább akkor van esélye, ha leragasztja, beköti vagy egyéb módon takarja be az érintett bőrfelületet.
Semmiképpen se szedje le a varrt! A sérülést követő pillanatokban a test kapcsol, és azonnal meg is kezdi a gyógyulást, aminek természetes része, hogy miközben a fehérvérsejtek megtámadják a szervezetbe bekerülő baktériumokat, a vörösvérsejtek és vérlemezkék varrt alkotva zárják le a sebet.
A fenti szabályok betartásával jelentősen csökken a csúnya hegek kialakulásának esélye, azonban akadnak kivételek. Személyenként, de testrészenként is eltérő lehet a hegesedés: a mellkason, a vállon és a háton, illetve általában azokon a testtájakon, ahol a bőr megfeszül, könnyebben képződnek hegek.
Van véleménye, tapasztalata?
Mondja el nekünk!
Forrás: webmd.com