Ez a bőrfesték a bőr természetes fényvédője, mely képes elnyelni az UV sugarak energiáját, ezáltal megakadályozza a sugárzás mélyebb rétegekbe történő behatolását.
Amennyiben túlzott mennyiségben éri bőrünket az UVB sugárzás, akkor éri a bőrünket a napégés. A napfényre való érzékenység függ a rassztól, a bőrszíntől és a megelőző napfényhatástól egyaránt. A leégett beteg bőrének festéktartalmától, és a napsugárzás erősségétől függően a napozást követő 1-24 óra múlva kipirul a bőr, megduzzad és fáj, később hólyagok is keletkezhetnek, majd lehámlik. Jelentkezhet hidegrázás, láz és gyengeség is a betegen, szélsőséges esetben sokk alakulhat ki. Azok a bőrterületek, melyeket ritkán ér a Nap, súlyosabban is leéghetnek, hiszen csak kevés bőrfestéket tartalmaznak (lábhát, fürdőruhával fedett testrészek, karóra helye).
Megelőzés: Az egyik legjobb módszer az erős és közvetlen napsugárzás elkerülése. Fontos a megfelelő öltözködés megválasztása is, hiszen a ruházat (valamint a szokványos ablaküveg is!) csaknem minden káros sugárzástól megvéd.
A másik megelőzésre szolgáló módszer a különböző fényvédők használata, melyek az UVA és UVB sugarakat kiszűrő vegyi anyagokat (para-aminobenzoe-sav és/vagy benzofenon) tartalmaznak, így védve bőrünket. Figyelni kell arra, hogy a krém vagy kenőcs használata után közvetlenül ne menjünk vízbe, hiszen ezzel azonnal lemossuk a fényvédőréteget a bőrről. A fényvédőkön található FF szám jelzi a védelem erősségét, eszerint a 15-ös és annál magasabb faktorszámú készítmények nyelik el a legtöbb UV-sugarat, viszont jó tudni, hogy a legtöbb krém/kenőcs csak az UVB-t szűri ki, azonban az UVA is okozhat bőrkárosodást.
Kezelés: Azonnal hagyjuk abba a napozást, ha bőrünk feszül és bőrpír is jelentkezik. Hideg vizes borogatással nyugtassuk meg a károsodott bőrterületet. A leégett bőr gyenge védelmet nyújt a fertőzések ellen, ha fertőződik, akkor abban az esetben a gyógyulás hosszabb folyamatot igényel. A hámlás után kialakult friss hám vékony, és kezdetben nagyon érzékeny a napfénnyel szemben, ezért nem érdemes a gyógyulás után rögtön napra menni.
Forrás Orvosi kézikönyv a családban