Normál esetben az étel és ital a nyelési inger révén a száj hátsó részébe kerül, onnan pedig a nyelőcsőbe, amely a szájat összeköti a gyomorral. A folyamatot két záróizom segíti, amelyek úgy nyílnak és záródnak, hogy miközben lehetővé teszi az étel és ital áthaladását a gyomor felé, a visszaáramlást megakadályozzák. A klasszikus refluxnál azonban a gyomorsav a záróizmok elégtelen működése miatt fel tud jutni a nyelőcsőbe.
A nyelőcső reflux akkor jelentkezik, amikor a visszafolyó gyomortartalom egészen a torokig elér, a gége irritálttá válhat, mivel sem a gége, sem a torok, ellentétben a nyelőcsővel, nem ellenállóak a savassággal szemben. Súlyos esetben az irritáció nem rákos elváltozásokhoz, daganatszerű képződmények kialakulásához vezet.
A nyelőcső reflux tünetei között említhető a torokfájás, a hang megváltozása, a gyakori köhögés és torokköszörülés, a savanyú vagy keserű szájíz, fojtogató érzés. Ha nem kezelik, a tünetek ellenében a beteg káros szokásokat alakíthat ki, mint a folyamatos toroktisztítás vagy az izmok túlzott feszítése beszéd közben.
Kezelése viszonylag egyszerű, életmódbeli változások, illetve gyógyszeres terápiák segítségével jelentősen enyhíthetők a kellemetlenségek. Ha a fent felsorolt panaszokat tapasztalja, további segítségért kérdezze szakértőnket!
Van véleménye?
Mondja el nekünk!
Forrás: nyee.edu