Az akut orrmelléküreg-gyulladás leggyakrabban az orrnyálkahártya fertőzéséből alakul ki. „Az első tünetek hasonlóak a megfázáséhoz: orrdugulás és orrfolyás, rossz közérzet, légzési nehézség, rossz szaglás”, magyarázzák a Prescrire szerzői. „Néha, egyéb tünetek is jelentkezhetnek, mint a köhögés vagy a fejfájás. Ezek a bajok megzavarják az alvást.”
Tény, hogy a fertőzés váladéktermelést okozz. És ha az orrfújással nem sikerül a fertőző ágenst tartalmazó váladékot eltávolítani, a váladék megvastagszik. Ami gátolja az orrmelléküregek és az orrjáratok közötti kommunikációt. A váladék nem tud elfolyni, és növekszik a nyomás az orrmelléküregben.
Mi a teendő? Megkezdeni az antibiotikus kezelést?
„Legtöbbször, a kockázat nélküli betegeknél, az akut orrmelléküreg-gyulladás spontán gyógyul egy-két hét alatt. A súlyos szövődmények igen ritkák.” „Ha fájdalom lép fel vagy láz, a választandó szer a paracetamol, ha lehetséges, jobb elkerülni a nem szteroidos gyulladásgátló gyógyszereket. Antibiotikumok (általában amoxicillin) használata csak bizonyos, nagy kockázatú betegek esetében indokolt: cukorbetegek, immunszupprimált betegeknél.”
Egyes intézkedések is hasznosnak tűnnek:
· Ne tegye ki magát dohányfüstnek, ami elősegíti a légúti fertőzéseket;
· Szokjon le a dohányzásról;
· Nedvesítse orra belsejét erre alkalmas termékekkel (fiziológiás só oldat, tengervíz sprey);
· Megemelt fejjel aludjon, javítja a levegő átjárását;
· Kerülje a klímaberendezéseket, amelyek szárítják a környezetet. Egy szoba ideális hőmérséklete körülbelül 18 ° C és 20 ° C között van;
· Igyon rendszeresen vizet.