Hallani annyit tesz, mint többet élni! 2/2
A rossz hallás megakadályozza a kommunikációt, felgyorsítja az elszigetelődést és az öregedést. A hallás figyelmeztető funkciója fontos a biztonságérzet miatt is és a balesetek és az esések elkerülése végett is. 

Testre szabott  megoldások

Bármi legyen is a süketség oka, vannak olyan megoldások, amelyek segítenek jobban hallani, a kommunikáció helyreállításában, és a társadalmi élet megtartásában. Azonban az idősek 15% vannak csak ellátva hallókészülékkel. Pedig ezek az eszközök, visszaállítják vagy növelik a belső fülhöz elérő rezgéseket, egyre hatékonyabbak (megkülönböztetik a háttérzajt, és beszdet), kényelmesek és diszkrétek.

A protézis három elemből áll: egy mikrofon, a protézis teste, amely adaptálja a hangot a halláscsökkenés típusához és a hangszóró, amely reprodukálja a hangot, nem is beszélve az elemről, amely működteti a készüléket.

Hogyan működik a fülünk

A hallást a fül-agy páros eredményezi. A fül felveszi a hanghullámokat, és továbbítja a rezgéseket a belső fülnek. Az ott lévő szőrsejtek elektromos jelekké alakítják át, és továbbítják, az agyhoz, a hallóideg segítségével. Itt történik a hangok feldolgozása, értelmezése és tárolása.

A feladatai ellátásához, a fül három részből áll: külsőfül, középfül és belsőfül. A külsőfül a fülkagylóból (a látható rész) és a hallójáratból áll, amely elvezet a dobhártyához. Feladata, hogy elfogja, erősítse a hangokat, és elküldje a dobhártya rezgéseit a középfülnek, amely továbbítja a hallócsontokon keresztül a belső fülbe, amely a csigát és a szőrsejteket tartalmazza.

A gyógyszerész tippjei

• Rendszeresen végeztessen hallás vizsgálatot, 60 éves kor felett legalább kétévente.

• Ne habozzon, forduljon szakemberhez, ha nem érti meg szeretteit, különösen zajban, ha a halláscsökkenés csak az egyik fület érinti, és ha hirtelen történt vagy szédüléssel, fejfájással társul.



Forrás: www.e-sante.fr - Fotó: cmortimer1 (Flickr.com)