Mit tegyünk a zajra való túlérzékenységgel? 2/2
Ingerküszöbünk a zajra személyenként változik. A személyes történettől is függ, hogy bizonyos hangokra érzékenyebbek vagyunk-e vagy sem. Erről van szó post traumás stressz esetén. Terrortámadások vagy fizikai bántalmazások áldozatai túlreagálhatnak bizonyos hangokat, ha azok emlékeztetik őket a támadásra. A szomszédok zajait is rosszul viseljük, mert úgy érezzük, az intimszféránkba tolakodnak be. Úgy érezzük, megtámadnak, majd túszul ejtenek minket a saját otthonunkban. A zaj hamar megszállottsággá válhat, irracionálissá, amely feszültséget kelt a környezetünkben. A zaj túlérzékenységet és a hyperacusis-t csak egy lépés választja el…

Ingerküszöbünk a zajra személyenként változik. A személyes történettől is függ, hogy bizonyos hangokra érzékenyebbek vagyunk-e vagy sem. Erről van szó post traumás stressz esetén. Terrortámadások vagy fizikai bántalmazások áldozatai túlreagálhatnak bizonyos hangokat, ha azok emlékeztetik őket a támadásra. A szomszédok zajait is rosszul viseljük, mert úgy érezzük, az intimszféránkba tolakodnak be. Úgy érezzük, megtámadnak, majd túszul ejtenek minket a saját otthonunkban. A zaj hamar megszállottsággá válhat, irracionálissá, amely feszültséget kelt a környezetünkben. A zaj túlérzékenységet és a hyperacusis-t csak egy lépés választja el…

A zaj komolyan ártalmas lehet az egészségre nézve

A Hyparacusis egy komoly betegség, amely komolyan ronthat az életszínvonalon. A zajtól való szenvedés folyamatos stresszes állapotot jelent, amely a kifáradáshoz, és más betegségekhez vezethet. Először is ki kell tudni fejezni a sérelmet, mert néha elég a megfelelő kommunikáció a környezetünk felé, hogy a problémát megoldjuk. A zajt agressziónak fogja fel a beteg, ami durva reakciót válthat ki, ha nem tudja kifejezni magát a beteg. Ha már sikerül kifejeznünk a sérelmünket már megkönnyíti a zaj elviselését. A megoldás a zajos környezet elhagyása és egy orvosi felmérés.

Pluridiszciplináris kezelés

A fül-orr-gégészeti vizsgálat során megállapítást nyer a hyperacusis, megkülönböztetve az egyszerű zaj túlérzékenységtől. A vizsgálatok során megállapítható a zavar mértéke.  A javasolt terápia különböző területekre terjed ki:   a füll-orr-gégész és a hallókészülék-technikus szorosan együttműködve egy hallókészülékhez hasonló „zaj készüléket” ajánlanak valamint pszihológus segítsége is szükséges. Megfelelő, kb. 6 hónapos terápia után a hallás visszaállhat a normális keretek közé.


Forrás: www.e-sante.fr - Fotó: Craig Sunter (Flickr.com)