Szédülés: milyen esetben konzultáljon fül-orr-gégésszel?
Amikor szédül, nem mindig gondol arra, hogy fül-orr-gégészhez forduljon. Mégis sok szédülés kapcsolódik a belső fül problémáihoz...

Milyen típusú szédülésekről van itt szó?

A szédülés fül-orr-gégészetet érintő leggyakoribb formája a Benignus paroxizmális pozicionális vertigo. Apró kristályok felhalmozódása okozz a belső fül félkörös csatornái alján. A fej bizonyos mozgásai során, ezek a képződmények az egyik oldalra sodrodnak és pontatlan helyzeti információt küldenek az agyba.

 

Előfordul, hogy a szédülés többször megismétlődik, és ideiglenes hallásvesztéssel és fülzúgással jár együtt. Ezek a tünetek a Meniere-betegségre utalnak, ami a belső fül nyomás problémájához kapcsolódik. A szédülések 6%-át ez a betegség okozza. A diagnózist fül-orr-gégész állítja fel.

A szédülés olyan intenzív volt, hogy több napot is az ágyában töltött? Valószínűleg vesztibuláris ideggyulladás okozhatta: a belső fül megsértése a hallóideg egyik ágában gyulladást okoz. Okozhatja vírus. Ritka, a fiatal felnőtteket érinti, akik általában gyorsan felépülnek. Azonban az a legjobb, ha felkeresi orvosát.

Milyen a fül-orr-gégészeti vizsgálat?

Miután az orvos megkérte, hogy írja körül a szédülését, megvizsgálja a belső fülét. Hogy megerősítse a diagnózist, esetleg néhány tesztet is megcsináltat: helyben járás; két lépést előre, két lépést hátra; előrenyújtott karok, és egy pár percet így maradni csukott szemmel...

Amikor a fül-orr-gégész diagnoztizálja a Benignus paroxizmális pozicionális vertigot, egy manővert hajt végre: az egyik oldalára dönti, majd a másikra egy bizonyos módon. Ez a manőver, amelyet fizioterapeuta is szintén elvégezheti, azonnal vagy 2-3 alkalom után a legtöbb ilyen szédülést megszünteti.

Meniere-betegség esetén, a fül-orr-gégész szédülés elleni szereket ír fel, és ha szükséges hányinger és hányás ellenieket is.

Vesztibuláris ideggyulladás esetén a fül-orr-gégész erősebb szédülés elleni szereken túl, kortikoszteroidokat és a vírus elleni készítményt (ha vírusfertőzés) írhat fel.

Mi a teendő, a szédülés más eseteiben?

Néhány szédülés a nyak, a gerinc problémáiból eredhet, aminek semmi köze a belsőfülhöz. Előfordulhat szédülés, ha rossz pozícióban aludtak el, repülőút után, vagy egy baleset után...

Akupunktúra, csontkovácsolás vagy masszázs, hatékony módja lehet, a tünetek megszüntetésének. Vigyázat, ezek a módszerek nem ajánlottak az időseknek orvosi javallat nélkül.


Forrás: www.topsante.com - Fotó: thierry ben abed(Flickr.com)
2014 DEC 08 23:05:49/