1. Két és félszer annyi fiú fogan meg, mint lány, de a méhben történő fejlődés alatt a lányok sokkal ellenállóbbak, így a születés idejére az arány már megközelíti az 1:1-et. A fiúk ugyanis lassabban fejlődnek fizikailag születésük előtt, koraszülés esetén pedig nagyobb valószínűséggel esnek áldozatul a fejletlen tüdő vagy agy okozta komplikációknak.
2. A nők biológiai okokból kevésbé kockáztatnak, erre vezethető vissza az a tény, hogy a véletlen sérülés a női halálokok között hatodik, míg a férfiaknál harmadik helyet foglal el.
3. A szívbetegségek vezető halálokot jelentenek mindkét nem esetén, amíg azonban a férfiaknál gyakran a 30-as és 40-es éveik során jelenik meg betegség, a nők közel 10 évvel később élik át ugyanezt, mivel a menopauzáig az ösztrogén, amely segít az artériák egészségének fenntartásában, egyfajta védelmet jelent számukra.
4. A nőknek erősebbek a társadalmi kapcsolataik, egyes tanulmányok szerint pedig a társas kapcsolatok megléte 50%-kal csökkenti a halálozás valószínűségét azok hiányához képest.
5. A nők jobban ügyelnek az egészségükre, míg a férfiaknál az úgynevezett John Wayne szindróma jellemző: inkább tagadják a betegséget és nem mennek el orvoshoz, attól való félelmükben, hogy kiderül, valami baj van.