A fiatalok kevesebbet tudnak a leszokásról, mint a dohányzás káros hatásairól
A Semmelweis Egyetem felméréséből kiderül, hogy egyre több fiatalt érdekelné, hogy miként tudnák letenni a cigarettát, azonban a leszokás lehetőségeiről még keveset tudnak. 
Az intézmény csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményében számolt be a Pénzes Melinda, a Semmelweis Egyetem Népegészségtani Intézetének tanársegédje és munkatársai által az elmúlt években serdülők körében, hat magyar nagyvárosban végzett követéses vizsgálat tapasztalatairól. 
A kutatás kezdetekor a 6. évfolyamos diákok 4,5 százaléka dohányzott rendszeresen, két évvel később viszont már 13 százalékuk gyújtott rá legalább egyszer havonta. Eközben a 9. évfolyamon már 26, míg a 11. évfolyamon 37 százalék volt a dohányzók aránya.
Azt írták: Pénzes Melinda szerint a dohányzással kapcsolatban a családi minta hatása befolyásolja leginkább a fiatalokat. Emellett a serdülők számtalan nehézséggel találkoznak, és ha nem találnak "hatékonyabb megküzdési stratégiát", akkor gyakran választják ők is a dohányzást. A szakember szerint  aki rágyújt, az nagyobb eséllyel más káros szenvedélyeket is kipróbál, ezért a cigaretta egyfajta "kapudrognak" tekinthető.
Ráadásul minél korábban választják ezt az utat a fiatalok, annál valószínűbb, hogy nem vagy csak jóval később tudják letenni a cigarettát - hangsúlyozta Pénzes Melinda, aki a hatékony megelőző programok fontosságára és a leszokás lehetőségeinek megismertetésére hívta fel a figyelmet. 
A tüdőgondozók, az ingyenes leszokást támogató telefonos tanácsadás (06-80-44-20-44), vagy akár a háziorvos, illetve az internet (leszokaspont.hu) útján is kérhetünk segítséget a leszokásban - közölte. A leszokást is komplex módon érdemes megközelíteni, ebben segíthet a személyre szóló tanácsadás - emelte ki a szakember az egyetem által a "füstmentes világnap" alkalmából kiadott közleményben.


Forrás: MTI - Fotó: Nadja Tatar (Flickr.com)