Pszichikai kezelés
Ez a betegség azért is nehezen elviselhető, mert nincs gyógyszer, ami megszüntetné. "Mivel nem tudjuk, hogy a hallójárat mely emeletén helyezkednek el a gének, nem tudunk cselekedni. Ráadásul, nehezen értjük, hogy miért maradnak meg, magyarázza Dr Izabel Kos a Genfi Egyetemi Kórház (Hôpitaux universitaires de Genève - HUG)fülészeti osztályának vezetője. Ez az oka annak, hogy felesleges mindenáron kezelést keresni, hiszen nem létezik ilyen.” Helyette meg kell próbálni kevésbé összpontosítani a fennálló problémára, azért hogy a betegség kevésbé nyomja rá a bélyegét a mindennapokra, mondja a specialista: “A fülcsengést lenézően kell kezelni, azt mondani neki: nem te fogsz engem irányítani, nem teszed tönkre az életem.” A betegség terápiás kezelése ezen a hozzáálláson alapszik, amint a biológiai okokat kizárták. “Gyakran a fülcsengés csak a fa, amitől nem látjuk az erdőt. A mi orvosi-pszihológiai konzultációinkon segítünk a betegeknek megérteni, hogy miért hagyták elhatalmasodni magukon a betegséget és hogyan tudnak saját energiájukból táplálkozva küzdeni ellene.” Megérteni a betegséget orvosilag, rájönni, hogy sohasem múlik el, megtanulni ellazulni, saját maguk működésére ráébredni ezek mind segíthetnek a helyzet elfogadásában.
A fehér zaj generátoros terápia, is csak egy másik mód arra, hogy eltereljék a figyelmet a fülcsengésről egy hanggal, amely verseng a fülcsengéssel.
Számos kutatás vizsgál új terápiás
lehetőségeket, de jelenleg kevés eredménnyel. A Vaud Kanton Egyetemi Korházban jelenleg
kettős-vak (a betegek fele megkapja a kezelést, a másik fele placebót kap)
klinikai vizsgálat folyik, amely keretén belül negyven önkéntes teszteli a Transzkraniális Mágneses Stimuláció hatásait. Ezzel az eljárással
elektromosan lehet stimulálni az agyat acélból, hogy harmonizálja a
bioelektromos aktivitását. Vajon az eljárás hatással van a fülcsengésre?
Tavaszra várhatóak az eredmények.
Hogyan lehet elkerülni a “hangokat”?
- Megelőzéssel!
A zajártalom okozta belsőfül sérülései visszafordíthatatlanok is lehetnek. Ezért nagyon fontos védeni fülünket az erős hanghatásoktól.
- Hordjunk zajvédő füldugót vagy fülvédőt a zajos helyeken. Minél hangosabb a zaj annál kevesebb időt szabad ott tartózkodnunk. Koncertek, disco, barkácsolás, motorkerékpározás, sport események mind, mind kockázati forrás.
- Rendszeresen pihentessük hallásunkat, szüneteket tartva és minden zajtól eltávolodva. A fül hetente 10 óra zenehallgatást visel el 93 decibelen, 5 órát 96 decibelen és 2 órát 100 decibelen a svájci tisztiorvosi szolgálat szerint.
- Kerüljük el a zárt hangos tereket főleg, ha alkoholt fogyasztottunk. Az alkoholnak ugyanis érzéstelenítő hatása van és megakadályozza a normális védelmi reakciókat.
- Hagyjunk fel a cigarettázással, amely árt a fülnek (is).
- Maradjunk távol a tűzijáték robbanásoktól, amelyek kifejezetten veszélyesek. Egyetlen robbanás elég, hogy károsítsa fülünket.
- Vegyük komolyan a figyelmeztető jeleket (fütty, süketség érzete, parazita hangok).
Zajártalom esetén vagy ha bármelyik tünet megjelenésekor azonnal keressünk fel egy szakorvost.