A munkaerőpiacon, a megváltozott munkaképességűek 18 százaléka tud elhelyezkedni
Magyarországon jelenleg a gazdaságilag aktív, megváltozott munkaképességűek 18 százaléka tud elhelyezkedni a munkaerőpiacon, bár ez az arány növekedett 2001-hez képest, amikor csak 12 százalék volt. A növekedés ellenére jóval elmaradunk a 40-50 százalék közötti uniós átlagtól a Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. kedden közölt összesítése szerint. 
A közleményben arra is felhívják a figyelmet: nem lehet tudni, hogy az érintettek visszatérése a munkaerőpiacra mennyire lesz tartós, mert döntő többségük a jelenlegi magyarországi és európai uniós bérköltség-támogatások révén tudott elhelyezkedni. 
A vizsgálat arra is kitér, hogy az elmúlt nyolc évben az újonnan rokkanttá nyilvánítottak száma kevesebb mint a felére esett vissza.
A Trenkwalder számítása szerint az elmúlt három évben éves átlagban 14-16 ezer fő került ki az egészségkárosodáson alapuló ellátások valamelyikéből, döntően a munkaerőpiacra. Álláspontjuk szerint ebben nagy szerepe van annak, hogy a különféle járulékkedvezmények, foglalkoztatást segítő támogatások és a cégek számára megspórolható, 2010 óta drasztikusan megemelt rehabilitációs hozzájárulás miatt megnőtt a kereslet a megváltozott munkaképességű munkavállalók iránt. 
Ugyanis ha egy 25 fősnél nagyobb létszámmal működő társaság a teljes munkaerő-állományának legalább 5 százalékát megváltozott munkaképességű munkatársakkal tölti fel, nem kell befizetnie a hiányzó létszám után munkavállalónként fizetendő csaknem egymillió forintos éves rehabilitációs hozzájárulást. A rehabilitációs kártyával foglalkoztatott dolgozók munkabérei után pedig nem kell szociális hozzájárulást fizetniük a cégeknek. Ezáltal tavaly átlagosan 28 800 munkavállaló foglalkoztatása révén 7,053 milliárd forint befizetését spórolták meg a cégek, idén februárban pedig már 30 191 dolgozó után vett igénybe összesen 589,4 millió forint kedvezményt a 8517 érintett munkaadó - derül ki a közleményből. 
Az elemzés szerint Magyarországon mintegy 750 ezer megváltozott munkaképességű embert tartanak nyilván, ebből 185 ezer a gazdaságilag aktív, akik közül mintegy 140 ezret foglalkoztatnak (az összes rokkant 18,6 százaléka). Az érintettek 20-22 százaléka a nyugat-dunántúli megyékben, Budapesten és a Dél-Alföldön tud elhelyezni, míg Észak-Magyarországon és a Közép-Dunántúlon mindössze 13-15 százalék között mozog ez az érték.
A Trenkwalder kiemelte, hogy az elmúlt tíz évben jelentősen visszaesett a 10 ezer aktív korúra jutó új rokkantak száma. 2005-ben ez a szám országos szinten még 56 volt, 2013-ban már csak 25. A közlemény ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet a rehabilitációs reformra, amely során a bizottságoknak a korábbinál szigorúbb, és több szempontot figyelembe vevő protokoll alapján kell eljárniuk, illetve az ellátások megállapításánál is szigorúbb feltételeknek kell megfelelni.


Forrás: MTI - Fotó: jean-louis Zimmermann (Flickr.com)
2015 JÚN 16 21:57:31/