Közzétett jelentések szerint számos plasztikai sebész úgy véli, hogy a néhai szupersztár, Michael Jackson, aki számtalan, testét radikálisan átalakító szépészeti műtétnek vetette alá magát, is ebben a mentális betegségben szenvedhetett. A kutatók szerint a diszmorfofóbia is egyfajta kényszerbetegség, melyben a betegeket túlságosan lefoglalják az általuk felnagyított, de valójában apró testi hibák, melyek leggyakrabban az orr, a szem, a bőr és a haj területeit érintik. „Mindannyian tisztában voltunk vele eddig is, hogy rendelésünkön időnként meg-megjelennek ilyen betegségben szenvedő emberek, de arról fogalmunk sem volt, hogy ilyen gyakran.” – nyilatkozta Dr. Lisa Earnest Ishii, a tanulmány vezetője.
Előzetes kutatási eredmények már rávilágítottak arra, hogy a testdiszmorfiás zavarban szenvedő páciensek körülbelül háromnegyede keres fel plasztikai sebészt konzultációs célból, és 10-ből 6-an alá is vetik magukat szükségtelen beavatkozásoknak.
A jelen kutatásban 600 pácienssel kitölttetett kérdőív egyértelműen megmutatta, milyen gyakori a betegség előfordulása a plasztikai sebészeti praxisban. Ishii véleménye szerint érdemes lenne egy általános szűrőmódszert bevezetni a plasztikai sebészeti gyakorlatba, és a mentális problémákkal küzdő pácienseknek pszichiátriai konzultációt kéne javasolni. Véleménye egyelőre viszont megosztó a plasztikai sebészeti társadalomban, sok szakember ugyanis úgy véli, hogy a páciensek rosszul vennék az ilyesfajta konfrontációt, és ahelyett, hogy megfogadnák az orvosi jó tanácsot, másik sebészeti rendelőt keresnének csak fel.
Forrás: Medipress - Foto: Pixabay