A rekedtség egy alábecsült tünet
A rekedtség jóindulatú? Igaz, azonban ha a hang a legfontosabb munkaeszköze, ez a probléma hamar elhatalmasodhat. A tanárok a fő áldozatok.

 A nők negyede és a férfiak egyötöde szenved rendszeresen a rekedtségtől, ez egy gyakran alábecsült tünet, mind az érintettek, mind az egészségügyi szakemberek részéről. Azonban, a berekedt hang nem kockázatmentes. Magyarázatokkal szolgál Dr. Elisabeth Fresnel foniáter, a párizsi Hang Laboratórium alapítója.

A rekedtség tünetei

A kevésbé tiszta, rekedtes, fátyolos hang... Az orvosi nyelv, diszfóniának nevezi a beszélt hang ilyenszerű elváltozását. De mielőtt ezek a jellegzetes tünetek megjelennek, az első gyakran figyelmen kívül hagyott tünet, a hang fáradtsága, mondja Dr. Fresnel.

Hajlamosak vagyunk - ennek ellensúlyozására - erőltetni a hangunkat. És ez a kezdete egy ördögi körnek, figyelmeztet bennünket a szakértő. Erőltetve a hangunkat, fárasztjuk, és hogy kompenzáljuk, még egy kicsit erőltetjük. Ez a folyamat, az idő múlásával, károsítja a hangszalagokat, amik csomók, polipok vagy ödémák fejlődéséhez vezetnek, ezek gyakran megfigyelt tanár tünetek.

A rekedtség oka

A rekedtség önmagában nem betegség, hanem a gyulladt hangszálak jellemző tünete. Ez a gyulladás összefüggésben lehet a fej és a nyak fertőzésével, a hangszalagokkal való visszaéléssel vagy az alváshiánnyal, a nedvesség hiányával vagy a túlzott dohányzással, mondja Dr. Fresnel.

Bár leggyakrabban átmeneti, azoknál tér vissza rendszeresen, akik folyamatosan ki vannak téve a rekedtséget súlyosbító tényezőknek: dohányzás, fül-orr-gégészeti érzékenység, a hidratáció hiánya, vagy éppen ellenkezőleg, túlzott alkohol fogyasztás, olyan zajos, túl meleg helynek való kitettség, ahol a légkondicionáló szárítja a levegőt kitettség,bizonyos gyógyszerek szedése (beleértve a szteroidokat), vagy gastrooesophagealis reflux betegség (GERD), és a nem alvás mind-mind olyan tényezők, amelyek ösztönzik a hang „kopását”.

Más esetekben, testtartási problémák, nyaki balesetek vagy az állkapocs problémái hatással vannak a hangszínre és a hang minőségére. A kismedence billentése szintén hatással lehet, magával vonva a lapockák billenését, amelynek az a hatása, hogy húzza a garatot az egyik oldalon: ezekben az esetekben, néhány testtartási tanács elegendő ahhoz, hogy visszatérjen a normális hang.

A rekedtséggel fenyegetettek 

A szakmájuk miatt, néhány embernél nagyobb a kockázat, mint másoknál. Elsőként természetesen az énekesek jutnak eszünkbe, de a tanárok, akik zajos környezetben dolgoznak, és egész nap beszélnek, a leginkább érintettek. Az MGEN egészségpénztár 2001-es tanulmánya kimutatta, hogy a tanárok egyötödének van diszfónia problémája, a karrierjük viszonylag korai szakaszán már megjelenik, és idővel súlyosbodik. Ügyvédeket, politikusokat, idegenvezetőket, eladókat... is érintheti, és szenvedhetnek a rekedtségben az életük bizonyos időszakaiban.

Összesen a nők 29% és a férfiak18% átmeneti áldozatai a rekedtségnek. Ez a női túlsúly többek között azzal magyarázható, hogy a nők hangja magasabb (200 Hz vs 100 Hz): a hangszalagjaik vékonyabbak és jobban kinyúlnak, mint a férfiaké, és különösen kétszer olyan gyorsan rezegnek. Eredmény: a végén elfáradnak és rosszul csatlakoznak, helyet adva a levegőnek, ami a hang fátyolosságát okozza.


A gyerekeket sem kíméli ez a tünet, hiszen ismételt fertőzések áldozatai és minden napjukat zajos környezetben töltik, ami arra ösztönzi őket, hogy erősebben hallassák hangjukat.

A rekedtség legjobb kezelése? Csönd!

Maradjon csendben az első tanács, melyet a foniáterek adnak. "Ne erőltesse a hangját, ne telefonáljon az utcán vagy zajos környezetben.", mondja Dr. Fresnel. Aki hozzá teszi, hogy hangszalag műtét után, a lábadozók azt az utasítást kapják, hogy egy hónapig ne használják a telefonjukat!

Egyéb "gyógyír" elegendő folyadékbevitel (1,5 l / nap), de az ne legyen koffein tartalmú, lélegezzen be forró gőzt, ne egyen olyat, ami kiválthatja vagy súlyosbíthatja a gastrooesophagealis reflux betegséget, esetleg szopogathat cukorkákat és vegyen be gyulladáscsökkentőt. Ha az alábbi tanácsok ellenére sem múlik rekedtsége, keresse fel orvosát, aki beutalja fül-orr-gégészhez vagy foniáterhez. 

Forrás: http://www.doctissimo.fr
2014 AUG 17 09:07:45/