A testmagasságot befolyásoló DNS-variációkat vizsgálja egy nemzetközi kutatócsoport
Negyedmillió európai ember DNS-ét elemzik annak a nemzetközi kutatócsoportnak a tagjai, akik a a testmagasságot meghatározó genetikai tényezőkre kívánnak fényt deríteni.

A GIANT-konzorcium (Genetic Investigation of ANthropometric Traits) eredményeit a Nature Genetics hétfői száma közölte.

 

A konzorcium 450 szakértője Ausztrália, az Egyesült Államok és Európa 300 kutatóintézetét képviseli, a tudósok célja felfedni azt a sok ezer rejtett tényezőt, amelyek befolyásolják a testmagasságot. A projekt keretében a kutatók 253 288 ember DNS-mintáját elemezték, az adott vizsgálat a maga nemében a legnagyobb szabású - olvasható a kutatásokat koordináló Exeteri Egyetem honlapján és a BBC hírei között.

 

A kutatók több mint 2 millió genetikai faktort elemeztek, olyanokat, amelyek a vizsgálatok résztvevőinek legalább 5 százalékánál megtalálhatók. Összesen 697 olyan genetikai variációt azonosítottak a genom 424 régiójában, amelyek összefüggést mutatnak a testmagassággal. A vizsgálat rávilágított egyebek mellett arra, hogy a testmagasságot meghatározó tényezők több mint a fele egy olyan egyszerű génvariációval köthető össze, amely az emberek legalább 10 százalékánál fordul elő.

 

A kutatásnak köszönhetően megkétszereződött a termetre befolyással lévő genomrégiók ismert száma, az eredmények óriási előrelépést jelentenek egy olyan területen, amelyről gyakorlatilag semmit sem tudtak 2007-ig, amikor felfedezték az első gént, amely a testmagasságot szabályozza.

 

"Közismert, hogy a magas szülők gyermekei is általában jó növésűek, ám megdöbbentő, hogy milyen összetett a kép, hiszen közel 700 genetikai variáns játszik közre a folyamatban" - fogalmazott a vizsgálatokat irányító Tim Frayling, az Exeteri Egyetem professzora. Egyben arra is figyelmeztetett, hogy a kutatásoktól még hosszú út vezet a testmagassággal összefüggő olyan kórképek gyógyításáig, mint a csontritkulás (oszteoporózis), rák, vagy szív- és érrendszeri betegségek.

 

Andrew Wood, a tanulmány vezető szerzője az eredményeket értékelve hangoztatta, hogy a nagyszabású, akár több millió résztvevővel végzett genetikai kutatások révén ismerhetők meg azok a finom variációk, amelyek befolyásolják az ember egészségét, viselkedését, magasságát, mindazokat a tényezőket, amelyeknek köszönhetően azok, akik.


Van véleménye?

Olvassa el, mit írnak olvasóink a témáról és ossza meg velünk véleményét, tapasztalatait!

Forrás: mti.hu
2014 OKT 06 23:17:37/