Átadták a felújított karcagi mentőállomást
Átadták az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) országos projektjében elsőként felújított karcagi mentőállomást kedden.

 A Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) keretében meghirdetett, Sürgősségi ellátás fejlesztése - mentés című kiemelt projektben 10,94 milliárd forint áll az OMSZ rendelkezésére tevékenységének gyorsítására, valamint a dolgozók munkakörülményeinek javítására.
    Az átadó ünnepségen felolvasták Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter, térségi országgyűlési képviselő levelét, aki hangsúlyozta: a vidékfejlesztés nem korlátozódhat csupán a gazdaságra, szükség van az élet más területeinek, így egyebek között az egészségügyi ellátás fejlesztésére is.
    Czirner József, az OMSZ operatív igazgatója arról beszélt, hogy az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai költségvetésből finanszírozott kiemelt projekt célja a kórházon kívüli sürgősségi ellátáshoz való hozzáférés esélyegyenlőségének biztosítása az ország egész területén, továbbá a helyszínre érkezés időtartamának jelentős mértékű csökkentése, a mentőellátás szempontjából hátrányos helyzetűnek tekinthető régióban, kistérségben.
    A projekt megvalósítása során 22 új mentőállomás épül az ország területén, és 60 már meglévőt újítanak fel. A tervezett 22 új állomás működésével a lakosság újabb, 158 ezer tagja válik a riasztástól számított 15 percen belül elérhetővé.
    A 60 helyszínen megvalósuló mentőállomás-felújítás elsősorban a kivonulás gyorsítását segíti elő új, önműködő kapuk beépítésével, de fontos az üzemeltetési költségek csökkentése is. Ennek keretében a felújítandó állomásokon várható a nyílászárók cseréje, a hőszigetelés, illetve a fűtésrendszer korszerűsítése, valamint a belső környezet javítása is, amivel az OMSZ működésének költséghatékonyabbá és környezettudatosabbá tételét akarják elérni.
    A támogatás összegének közel feléből az mentőszolgálat 200 darab korszerű mentőautót szerez be. Az új állomásokhoz szükséges 44 autón felül 134, szabvány szerinti B és C típusú mentőjárművet vásárolnak, továbbá teljesen felszerelt mentőorvosi gépjárművek állnak majd szolgálatba.
    A tájékoztatás szerint a projekt során kiemelt feladat az oktatás fejlesztése is. Az új orvostechnikai eszközök használatának készségszintű elsajátítása érdekében az egyetemi székhelyek közelében (Szeged, Debrecen, Pécs), illetve Székesfehérváron összesen négy szimulációs központot alakítanak ki. Ezekben a centrumokban a különböző kórállapotok komplex ellátásának gyakorlása folyik majd szimulációs eszközökön. A gyakorlati tudás fejlesztése érdekében valamennyi megyeszékhelyen az alapfogások, készségek elsajátítását, begyakorlását biztosító, úgynevezett "skill-laborok" kialakítása várható. Ezek mellett egy mobil szimulációs központot is munkába állítanak, amely különböző helyszínekre kitelepülve, élethű körülmények között teszi lehetővé a gyakorlást, felkészülést.

Forrás: mti.hu
2014 JÚN 18 10:00:31/