„A bőrgyógyászok számára, az aktinikus keratózis, valójában egy rákmegelőző elváltozás,” mondja Dr. Gallay. „Nem mindegyikük alakul át bőrrákká. Mivel nem tudjuk, hogy melyik elváltozás lesz rákos, ezért fontos, hogy mindig figyelemmel kísérjük a keratózist. "
Mi is ez?
„Általában az aktinikus keratózisra, megjelenésekor kis rózsaszín elváltozás,” mondta Dr. Gallay. „Különbözik az egészséges bőrtől. Az első hetekben, elhalványulhatnak, eltűnhetnek, és visszatérhetnek. Néhány hónap múlva, végül megmaradnak. Ha a megjelenésük változik: fekély, megvastagodás, vérzés. Sürgősen konzultáljon egy bőrgyógyásszal!”
Kar, kéz, arc, fejbőr... Minden, napfény ért, testrészen megjelenhet az aktinikus keratózis. A nőket és a férfiakat nagyjából egyenlően érinti. Az életkor viszont valós kockázati tényező, ezen elváltozások az esetek többségében 65 év után fordulnak elő. Azonban néhány keratózis korábban is megjelenhet.
Kik az érintettek?
„A világos bőrtípusú emberek egyértelműen többet szenvednek aktinikus keratózisban. Azonban a fő kockázati tényező az egész életen át, rendszeres és ismételt napozás marad”mondta Dr. Isabelle Gallay. Ez a magyarázata annak, hogy néhány embernél sokkal magasabb a kockázati szint. Ez a helyzet az amatőr és profi sportolóknál, a földművelőknél, a hajósoknál. A szabadtéri tevékenységet igénylő szakmáknál.
Az aktinikus keratózis egy igazi vészjelzés. Először is azt mutatja, hogy az expozíciós határunkat kezdjük elérni, és jelzi a felesleges expozíciót. Hogy védekezzünk az aktinikus keratózis és a bőrrák veszélyei ellen, elengedhetetlen, hogy hatékonyan védje magát a napfénytől: viseljen kalapot, megfelelő ruházatot és kenje be magát fényvédő krémmel legalább 30 faktorossal.