A donorok életkora nagyot emelkedett Nagy-Britanniában azóta, hogy 2005-ben megszűnt a névtelenségük. Az orvosok szerint voltak, akik aggódtak, hogy spermadonoruk magasabb életkora kihat a terhesség sikerének esélyeire - írta a BBC hírportálja.
A törvény megváltoztatása előtt 26, utána 34 lett a donorok átlagos életkora - mutattak rá a Humán Reprodukció és Embriológia Európai Társaságának éves konferenciáján elhangzott előadásban.
"Hatalmas a különbség, ez pedig megijesztheti az idősebb nőket, akik tudják, már csökkentek az esélyeik, és attól tartanak, ha idősebb férfi spermájával termékenyítik meg őket, tovább romlik a terhesség valószínűsége" - mondta Meenakshi Choudhary, a Newcastle Meddőségi Központ munkatársa.
A kutató több mint 39 ezer mesterséges megtermékenyítési ciklust elemzett, amelyek 1991 és 2012 között zajlottak le. Arra az eredményre jutott, hogy az idősebb férfidonorok esetében ugyanolyan a sikeres terhességek aránya, mint a fiatalabbaknál.
"A spermadonorok a népesség kiválogatott csoportja, akik alapvetően egészségesek, és szigorú kritériumoknak kell megfelelniük, hogy donorrá válhassanak. Ennek alapján elmondhatjuk, nem számít a kor, amíg a sperma minősége jó" - foglalta össze Choudhary.
Allan Pacey, a Sheffieldi Egyetem tudósa azonban rámutatott, hogy ezek az adatok nem alkalmazhatók általánosan az egész népességre, a férfiaknak tanácsos tehát 40-45 éves koruk előtt gyermeket vállalni, később az öregedés csökkenti a gyermeknemzés esélyeit.
(http://www.bbc.com/news/health-28061264)
Forrás MTI