Az asztma előfordulási gyakorisága az 1950-es évektől folyamatosan növekszik, ma a nyugati országokban a gyermekek 20%-át érinti. A University of British Columbia mikrobiológia és immunológia tanszékvezetője, Brett Finlay szerint, „megmutattuk, hogy a bélbaktériumok szerepet játszanak az asztma megelőzésében. De csak az élet nagyon korai szakaszában, az újszülött immunrendszerének kialakulása idején.”
E következtetés levonásához, a kutatók nem kevesebb, mint 319 három hónapos kor alatti csecsemő székletmintáját elemeztek. Eredmény: a mintákat négy bélbaktérium típus hiányát tárta fel azoknál, akik az életük későbbi szakaszában asztma előjeleit mutatta. Első születésnapjukkor is alacsonyabb volt a Faecalibacterium, Lachnospira, Veillonella és Rothia (ezek a baktériumok nevei) mértéke. Az élet első három hónapja ezért kritikusnak tűnik az immunrendszer kifejlődésére nézve.
A szerzők további kutatásokat kívánnak folytatni, de úgy érzik, hogy ezek a baktériumok beoltása korai életkorban a gyermekeket egy életen át megvédik.