A chlamydia egy szexuális úton terjedő fertőzés, amit a Chlamydia baktérium okoz. Ez a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség a 25 év alattiak körében. Érinti mind a férfiakat és a nőket, számos szövődményt is okozhat. Sajnos, ez a betegség gyakran tünetmentes, ami késlelteti a diagnózist. Úgy becsülik, hogy a női terméketlenség 50%-át a nem időben kezelt Chlamydia okozza, pedig egy egyszerű egy hétnél rövidebb antibiotikus kezelés is elég.
Jelenleg nincs védőoltás ez ellen a fertőzés ellen, az utolsó sikertelen kísérlet 1960-ra nyúlik vissza, amikor egy amerikai kutatócsoport azt állította, hogy kifejlesztett egy potenciálisan hatékony vakcinát. A Science folyóiratban megjelent tanulmányban részletesen írtak a módszerükről és az egereken elért első meggyőző eredményükről.
A különböző chlamydiát okozó baktériumtörzseket ultraibolya segítségével inaktiválták. A törzseket később nanorészecskékkel társították, amelyek adjuvánsokat tartalmaztak, ily módon fokozva a vakcina hatékonyságát. A korábbi vakcina hibája az alkalmazás módjából adódott, mivel a bőr alá és az izomba fecskendezett molekuláknak nem sikerült elérni a nyálkahártyát, a fertőzést. A kutatók úgy döntöttek, hogy a vakcina beadásának más módjaival kísérleteznek. Ezért spray-t teszteltek, amivel orrba, nyelv alá, vagy közvetlenül a méhnyálkahártyára permeteztek. Az egereken mind a három beadási mód kielégítő immunválaszhoz vezetett.
A kutatók új állatkísérleteket és klinikai teszteket terveznek, hogy megerősítsék ezeket a biztató eredményeket. Ez az oltóanyag permetező módszer nanorészecskék segítségével érdekes lehet más típusú szexuális úton terjedő betegségek elleni harcban.