Mi az a petefészek ciszta?
A petefészek ciszta egy kis folyadékkal telt tömlő, amely a petefészeknél jelentkezik. "Ezek a ciszták gyakoriak és nincs semmilyen tünetük", magyarázza Vergot professzor, a belgiumi UZ Leuven kórház szülészeti- és nőgyógyászati osztályvezetője.
Nem rosszindulatúak?
"Ez a petefészek cisztától függ", teszi hozzá a professzor. "A leggyakoribb a funkcionális ciszta, ami jóindulatú. Az ovuláció alatt jelentkezik és magától eltűnik."
Hogyan alakulnak ki a petefészek ciszták?
"A funkcionális ciszták mellett léteznek még az organikus ciszták", folytatja Vergote professzor. "Ezek a ciszták lehetnek jó- vagy rosszindulatúak. Egyes sejtek rendellenes növekedéséből adódnak. Közülük a leggyakoribbak a dermoid ciszták és a cisztadenomák.
Melyek a petefészek ciszták tünetei?
A petefészek ciszták általában tünetmentesek. Gyakran csak véletlenül találunk rájuk egy hüvelyi- vagy egy ultrahangos vizsgálat során. Azonban a panaszok mögött állhatnak például, amikor már túl nagyok szétszakadnak, vagy elfordulnak.
Ez esetben a következő tünetekkel találkozhatunk:
- megduzzadt has
- hosszantartó hasfájás, egy hirtelen alhasi nyilallással
- medencetájéki fájdalmak
- menstruációs zavarok
- a szexuális aktus közben fájdalomérzet
- hányinger
- szédülés
"Ha hasonló panaszunk van azonnal forduljunk orvoshoz", ajánlja Vergote professzor.
Hogyan diagnosztizálja az orvos?
"Ha a hüvelyi vizsgálat után a nőgyógyász petefészek cisztára gyanakszik, ultrahangos vizsgálatot fog kérni", szögezi le Vergote professzor. Az ultrahangos vizsgálat során kiderül a ciszta mérete, formája, elhelyezkedése és az állaga (folyékony vagy szilárd). Ezen adatok alapján az orvos eldönti, hogy várjanak-e vagy a műtétet válasszák.
Amennyiben az ultrahangból kiderül, hogy nem csak folyadékból áll a ciszta, az orvos vérvételre is elküldi, hogy megmérjék a CA 125 szintjét. Bizonyos esetekben a magas CA 125 szint petefészek rákra utalhat.