Dr. Thomas House, a Warwick Egyetem matematika professzora, a modell kidolgozójának elmondása alapján "a jelenlegi járvány nem illik a korábbi mintákba, így nem vagyunk képesek előrejelzést készíteni róla".
Dr. House szerint "ha megnézzük a korábbi ebola-járványokat, azonosítani tudjuk a betegség útját", amelyben nagy szerepet játszik az úgynevezett véletlen események bekövetkezése. Véletlen eseménynek számít, hogy a beteg hol tartózkodik, amikor épp a legfertőzőbb, az utazási szokások, hogy kikkel kerül kapcsolatba és hogy hol kaphat megfelelő orvosi segítséget.
A modell két lényeges véletlen eseményt képes volt kezelni: a betegek kezdeti számát és a fertőzésveszélyt. Most azonban csődöt mondott, amiből Dr. House arra következtet, hogy "mivel a jelenlegi járvány egyre súlyosabb, és egyre kevésbé valószínű, hogy ez egy véletlen eseményből ered, azt kell feltételeznünk, hogy alapvető változás történt." Ilyen változást jelenthet a vírus mutációja vagy a társadalmi kapcsolati minták átalakulása. A professzor egyben utalt rá, hogy ebben a helyzetben elengedhetetlenül fontos a kutatásra szánt források mozgósítása a járvány legyőzéséhez.
Forrás: sciencedaily.com