Vajon hány életet lehetne megmenteni, ha az emberek kicsit jobban odafigyelnének magukra és egészségesebben élnének? És mi is lenne pontosan a teendő? Az erre irányuló kutatások szerint az egészséges táplálkozás, a cigarettázás elhagyása, a rendszeres testmozgás és a csökkentett alkoholbevitel már elegendő volna ahhoz, hogy a rosszindulatú vastagbéldaganatok kialakulási esélyét csökkenteni lehessen. Dr. Andrew Chan, a bostoni Harvard Medical School társprofesszora szerint ezek olyan életmódbeli változtatások, melyre életkortól, nemtől, rizikófaktoroktól függetlenül minden embernek törekednie kéne.
Az már eddig is ismert tény volt, hogy egészséges életmóddal csökkenthető a vastagbéldaganat kialakulási esélye, de a legújabb elemzések szerint ez még azokra is vonatkozik, akik a betegségre hajlamosító génekkel rendelkeznek.
Egy brit kutatás, melyet Matthew Frampton és Dr. Richard Houlston, a Royal Marsden NHS Foundation Trust és a The Institute of Cancer Research munkatársai végeztek, arra a megállapításra jutott, hogy bizonyos génmutációk egyikével rendelkező férfiaknál nagyobb eséllyel alakulhat ki rosszindulatú vastagbéldaganat. A felállított matematika modell szerint nagyjából az 1,4 millió vizsgált alany egynegyede birtokolta a betegségre hajlamosító génmutációk egyikét és ezen férfiak több mint 29%-ánál fejlődhet ki ténylegesen a betegség az elkövetkező 25 évben. Ez a magas arány viszont egészséges életmód bevezetésével 13%-ra lenne csökkenthető.
Ezen eredmények brit lakosságra való átvezetése azt jelentené, hogy 10000 vastagbélrákra hajlamos férfi közül csupán egészséges életmód bevezetésével és konzekvens gyakorlásával körülbelül 600-ukat lehetne megkímélni a gyakran halálos kimenetelű betegség következményeitől az elkövetkező 25 évben.