A mesterséges hasnyálmirigy új technológia, amely segíti a cukorbetegség kezelését várandósság idején, a módszer jelentősen csökkentheti a terhes nők halálozását és a halvaszületések számát.
A kisfiú kedden született a Norwichi Egyetemi kórházban, édesanyja az első a világon, aki a Cambridge-i Egyetemi Kórház kutatóközpontján kívül használta az eszközt. Három másik várandós nő, aki szintén mesterséges hasnyálmirigy segítségével jutott inzulinhoz, korábban császármetszés segítségével hozta világra gyermekét - olvasható az angliai egyetem honlapján.
A cukorbeteg kismamák gyermekei nagyobb arányban születnek valamilyen rendellenességgel, súlyuk jóval nagyobb lehet, a koraszülöttek aránya is nagyobb körükben, ötször nagyobb a halvaszületések száma, és háromszor nagyobb annak kockázata, hogy életük első hónapjában meghalnak.
A hasnyálmirigy termeli a szervezetben az inzulint, ez az egyik fő hormon, amely segít szabályozni a vércukorszintet. Az 1-es típusú cukorbetegeknél az inzulint termelő bétasejteket megtámadja a szervezet immunrendszere. A mesterséges hasnyálmirigy segíthet fenntartani az inzulintermelést, kordában tartani a cukorbetegséget.
A mesterséges hasnyálmirigy egy kicsiny hordozható eszköz, amelyet arra fejlesztettek ki, hogy elvégezze egy egészséges hasnyálmirigy funkcióját a vércukorszint szabályozásában. A cambridge-i szakemberek által
megalkotott rendszer három egységből áll: egy folyamatos glükózmérőből és egy vele összeköttetésben lévő inzulinpumpából, valamint egy számítógépes algoritmusból, amely az inzulindózis számítását végzi.
A kutatók az év második felében tervezik tanulmányban közreadni eredményeiket. Ha az eredmények ígéretesnek bizonyulnak, akkor az új technológiai jóval több cukorbeteg nő számára teszi lehetővé, hogy terhességet vállaljon.
Mi a véleménye?
Ossza meg velünk véleményét!
Forrás: MTI - Fotó: Jill Brown (Flickr.com)