A szervezet 12 programja közül az egészségügyi a legfontosabb, legkiemeltebb és legdrágább - mondta el Edvi Péter, a szervezet elnöke az MTI-nek. Hozzátette: nemcsak gyerekek kezeléseit és műtéteit fizetik a különböző kórházakban, hanem két egészügyi intézményük, a budapesti Teréz körúton található gyermek szakorvosi rendelő és a fóti lovasterápiás intézet fenntartása sem tartozik a legolcsóbb vállalások közé. A gyermekélelmezési programra 2-3 éve még sok pénzt költöttek, de amióta a kormány átvállalta a gyermekek étkeztetését az óvodákban és iskolákban, azóta ez nem kiemelt program, a felszabadult pénzt főként az egészségügyi programra fordítják - hangsúlyozta.
Edvi Péter a leghatásosabbnak a törvények előkészítésére vonatkozó programjukat nevezte, amely Magyarország összes gyermekét érinti. Emlékeztetett, hogy a KRESZ-be az ő javaslatukra került be a biztonsági gyermekülések kötelezővé tételére vonatkozó szabály, a gyermekvédelmi törvényt pedig 75 százalékban ők készítették elő egykor. Hozzáfűzte: a gyermekvédelmi törvényben az elmúlt években hozott változások nem mindig voltak sikeresek, itt több dolgot igyekszenek majd helyretenni, emellett a civil törvényre vonatkozóan is javaslatokat terjesztenek majd elő. Úgy fogalmazott, hogy szakmai érveiket az elmúlt 25 évben gyakran elfogadták.
Oktatási programjuk fontos eleme az ösztöndíjak odaítélése, amelynek köszönhetően hátrányos helyzetű családokban élő, de nagyon jól tanuló gyerekek kapnak lehetőséget tanulmányaik folytatására. Táborozási kérelmeket is támogatnak abban az esetben, ha a nyaraláson túl valamilyen pluszt is nyújt a vakáció a résztvevőknek, példaként említette a sporttáborokat és a nyelvtanulást.
Sok művész tagja a szervezetnek, ennek köszönhetően születnek a jótékonysági koncertek, előadások és a kortárs képzőművészeti gyűjteményük is innen származik. A fóti Lovasterápiás és Oktató Központ területén létrehozott Élhető Jövő Parkról elmondta: itt is fejlesztéseket terveznek, keresik a jövő megoldásait, mivel az NGYSZ kiemelten fontosnak tartja az új nemzedék jövőjét. A fóti intézmény világítását, fűtését alternatív energiával oldják meg, napelemeket tettek a tetőre, van egy mini vízierőművük és leszigetelték az épületeket. Az elnök hangsúlyozta: 5 éve még mintegy 8 millió forintért vásároltak energiát, idén ez nem lesz több 300-400 ezer forintnál.
Kiemelte: az NGYSZ 25 éve létezik és azon kevés szervezet közé tartozik, amely azóta folyamatosan végzi a munkáját. Néhány szűkös esztendőt leszámítva mindig meg tudták csinálni, amit fontosnak tartottak és szerettek volna. Hozzátette: az év nagyon nehezen indult, aztán beindult a gépezet és sokan meghallották a szavukat. Néhány hónapja túl vannak a tavalyi év közben kezdődött nehézkes időszakon és abban reménykednek, hogy a jövő év nem így indul majd.
A Jónak lenni jó! kampányban befolyt adományból folytatják az intézeteikben elkopott fejlesztő eszközök és műszerek cseréjét, a támogatási rendszerüket, október óta zöld utat adtak csaknem 30 műtétre. Néhány hete küldtek Erdélybe mintegy 40 szemüveget, amelyeket az önkéntes orvoscsoport vizsgálatai alapján írtak fel a gyerekeknek. Idén is megrendezik a Mindenki Karácsonyát, a Magyar Állami Operaházban a jótékonysági rendezvényt és a Parlamenti Gyermekkarácsonyt.
Idén két újabb eseményt is meg tudnak rendezni: 13-án a fóti Lovasterápiás és Oktató Központban lesz karácsonyi ünnepség és a Fővárosi Nagycirkuszban is vendégül látnak 500-600 gyermeket.
Forrás: MTI - Fotó: Tim Grabel (Flickr.com)