Mit érdemes tudni a pikkelysömörről?
A pikkelysömör gyakori bőrbetegség, amely a lakosság 1-2%-át érinti: különböző típusai eltérő tüneteket okozhatnak, legtöbbször kivörösödő bőr és ezüstös pikkelyek megjelenése jellemzi a fejen, a könyöknél, a térdnél, a hát alsó részein, de szinte bárhol kialakulhat a testen.  
A pikkelysömör nem fertőző, nem adható át egyik emberről a másikra, családon belül viszont előfordulhat, hogy többen is szenvednek tőle. Fiatal felnőttkorban vagy a későbbiekben jelentkezik először, általában néhány kiütéssel, súlyos esetekben azonban nagyobb bőrfelületet is érinthet. 

Lefolyása alatt a vörös dudorok egyre nagyobbak lesznek, majd pikkelyessé válnak, miközben a bőr látszatra megvastagszik, de egy apró sérüléstől könnyen felszakad, vérzik. A kiütések sokszor viszketnek, és ha az ujjak környékére is kiterjednek, a körmök repedezésével, leválásával is számolni kell. Egyes esetekben izületi gyulladás is kialakulhat.

A betegség pontos oka nem ismert, de az orvosi vélemények szerint tényezők kombinációjára vezethető vissza. Az immunrendszer rendellenes működése a bőr gyulladását eredményezheti, az új bőrsejtek "túl gyorsan dolgoznak". Alapesetben a bőrsejtek 28-30 naponta újulnak meg, pikkelysömör esetén viszont 3-4 napra rövidül a folyamat. Hogy pontosan mikor jelennek meg a kiütések, szintén nem teljesen tisztázott, súlyosságuk és gyakoriságuk is egyénenként változó, de bizonyos dolgok kiválthatják őket: ilyenek a bőrsérülések általában (vágások, horzsolások, műtéti hegek), az érzelmi stressz, és különböző fertőzések. 

Mivel a pikkelysömör nem gyógyítható, a kezelés elsősorban a tünetek enyhítését szolgálja. Egyes terápiák a bőrsejtek újratermelődésének folyamatát lassítják, míg mások a viszketést és a bőr kiszáradását csökkentik. A leggyakoribb kezelési mód a hidratáló krémek alkalmazása, súlyosabb esetekben a fényterápia, gyógyszeres kezelések jöhetnek szóba.


Van véleménye?

Ossza meg velünk!
Forrás: webmd.com