
Az osteoporosis következtében csonttörésen átesett betegek körülbelül 80% -a védtelen marad további csonttörések fokozott kockázata ellen. A fraktúrák következtében gyengeség, krónikus fájdalom és mozgáskorlátozottság jelentkezik, mely jelentősen rontja az életminőséget. A csípőtáji törést elszenvedett idősek kevesebb, mint fele tud újra segítség nélkül járni és körülbelül 20%-uknál jelentkezik egy éven belül ismételt csonttörés.
A többszörös törésekből eredő emberi és társadalmi-gazdasági teher óriási hatással lesz az öregedő népességű országokra.
Ezért nagyon fontos megnevezni és megoldást találni az ellátó rendszer hiányosságaira.
- Rossz felismerés és kezelés (1) a másodlagos törések, (2) gyógyszer indukálta osteoporosis, (3) csontritkulással társuló egyéb betegségek, és (4) magas rizikójú egyének elsődleges csonttörés prevenciója tekintetében.
- Hiányos kommunikáció és társadalmi tudatosság (5) az előírt kezelés betartásának fontossága, (6) a csontritkulás és csonttörési kockázat súlyos hatásának, (7) a kezelés előnyeinek és kockázatainak ismerete tekintetében.
- A nemzeti kormányok és egészségügyi rendszerek hanyagsága: (8) a kivizsgáláshoz és kezeléshez való korlátozott hozzáférés, (9) nem részesíti előnyben a megelőzést.
- Nincsenek meg a szakpolitikák kidolgozásához szükséges epidemiológiai adatok (10) különösen a fejlődő országokban.
Az IOF arra kéri a nemzeti döntéshozókat és az egészségügyi szakmai szervezeteket, hogy közösen határozzák meg a helyi hiányosságokat, hogy a legjobb gyakorlatot tudják nyújtani a lakosság számára. “Egyértelmű, hogy csontjaink kezelésének most van itt az ideje – és nem 10 vagy 20 év múlva, mikor már túl késő lesz.” – áll a szervezet közleményében.