Az ilyen oszcilláció következményei rendkívül súlyosak lehetnek minden területen: pénzügyi, társadalmi, szakmai, családi, stb…
Bipoláris zavar: izgalom és a depresszió váltakozása
Mindannyiunkkal megesett, hogy eufóriából haragossá váltunk, az egyik extrém hangulatból a másikba estünk. Ennek a váltakozásnak nem volt következménye. Azonban a bipoláris zavarban szenvedőknél, ez a fluktuáció állandó, fájdalmas és maradandó károsodást okoz.
Ez a zavar a lakosság 2%-át érinti és általában 15 és 24 év között jelenik meg.
E mentális betegségben szenvedők állandóan három állapot között ingadoznak többé-kevésbé gyakran és többé-kevésbé intenzíven:
1. mániás állapot
Euphoria vagy ingerlékenység, túlzott önbecsülés, nagyvonalúság, csapongó gondolatok, tevékenység megnövekedése, csökkent alvásigény, stb Ez a hiperaktív állapot rendkívül káros következményekkel járhat, mint például meggondolatlan pénz kiadások. Megjegyezzük, hogy a "mániákus" vagy "mánia" pszichiátriai értelemben abnormális izgalmi állapot jelent, nem pedig a sztereotip szokásokat takarja, mint ahogyan azt a köznapi értelemben használják.
2. depresszió
A szomorúság, érdeklődés elvesztése, fáradtság, mentális és motorikus lelassulás, az étvágy és az alvásigény megváltozása. Ennek a depressziós hangulatnak erős hatásai lehetnek szociális és szakmai téren, valamint ott van az öngyilkosság kockázata is.
3. A normális állapot
Drámai következmények
Ahogyan fentebb említettük, az extrém izgalommal járó időszak, mint ahogy a depresszió, minden területen kockázatos magatartáshoz vezethet.
A szenvedés és az öngyilkosság kockázata mellett (ami a mániás állapot során is előfordulhat) a bipoláris zavar szakmai következményei súlyosak lehetnek: meggondolatlan felmondás, konfliktusok, szakmai instabilitás, izgatott viselkedés, elbocsátás...
Gyakoriak a házassági konfliktusok: válás,a különélés hatással van a gyermekekre, barátok elvesztése, stb.
Néha vakmerő kockázatvállalás: védekezés nélküli szex, gyorshajtás, veszélyes kihívások, bűncselekmények elkövetése, testi sértés, alkohol- és drogfogyasztás...
A bipoláris zavar kezelhető
Lehetséges a bipoláris zavart stabilizálni a hangulat szabályozásával:
• gyógyszeres kezelés (pszichotróp)
• pszichoterápia (pszichoanalízis, kognitív viselkedésterápia)
• és pszichoedukáció.
Pszichoterápia
A pszichoterápiának fontos helye van a bipoláris zavarral küzdő beteg ellátásában.
A pszichoterápiás kezelést betegre szabottan kell végezni.
Pszichoedukáció
A beteget és környezetét informálni kell a betegségről, ez a kezelés része.
A beteg személyes hozzáállása legalább annyira fontos, mint a gyógyszeres kezelése és a pszichoterápiás segítség.
Sajnos gyakran túl későn diagnosztizálják a betegséget. Ezért fontos ismerni és felismerni a betegséget.