A fejlesztésről kiadott közlemény szerint a beruházást az indokolta, hogy a meglévő technológia - vízkezelés hiányában - nem volt alkalmas arra, hogy megfelelő minőségű ivóvizet szolgáltasson az otthonokba: a helyi vízmű kútjából nyert víz és a szolgáltatott ivóvíz is a megengedett mértéknél több ammóniumot és vasat tartalmazott.
Somogygeszti önkormányzata mint a települési vízmű tulajdonosa több mint 105 millió forint támogatást nyert el az Európai Uniótól és a magyar államtól, míg a tízszázalékos önrészt a Belügyminisztérium pályázatán kapott forrás biztosította, így a lakosságnak nem jelentett anyagi terhet a fejlesztés.
A 2014 májusában elkezdett beruházás során bővítették a vízmű területét, új kutat fúrtak, kezelőépület, tisztavíz-medence és vasiszap-ülepítő medence épült. Emellett több mint három kilométer hosszan megtisztították a vízvezeték-hálózatot, csaknem ezer méteren kicserélték a korábbi vezetékeket, továbbá átépítették a hálózati csomópontokat.
A vízműtelepen korszerűsítették a villamoshálózatot és kiépítették a rendszer működéséhez szükséges új irányítástechnikát. A komplex víztisztítási technológiának része az ammóniummentesítés, a vastalanítás és a fertőtlenítés. A megújult vízműben egy hónapos próbaüzemmel ellenőrizték az új rendszert.
A 2015 augusztus végén megkezdett hivatalos műszaki átadás-átvételi eljárásban a hatóságok megfelelőnek tartották a vízmű működését, amelynek üzemeltetője a Dunántúli Regionális Vízmű (DRV) Zrt. A társaság a fejlesztés eredményeként az európai uniós határértékek szerinti ammónium- és vastartalmú ivóvizet szolgáltat a somogygeszti otthonokba.