Látászavar (ún. migrénaura), bénító fejfájás és gyakran hányás – ezek a tünetei a migrénnek, ami a világ harmadik leggyakoribb problémájának számít. Az Egyesült Államokban négy háztartásból egyben akad valaki, akinek időről időre szembe kell nézni a tünetekkel.
A migrén a nők 18 százalékánál fordul elő, míg a férfiaknál csupán 6 százalék körül alakul ez a szám. A szakemberek szerint feltételezhető, hogy a két nem közötti különbség fiziológiai és pszichológiai okokra egyaránt visszavezethető. Mivel azonban a különbség különösen a reproduktív korban lévő nőket érinti, a kutatók szerint a hormonszint minden bizonnyal fontos szerepet játszik a jelenségben.
Dr. Jelena Pavlović, a New York-i Albert Einstein College munkatársa szerint az ösztrogénszint különösen a menstruáció előtti napokban csökken jelentősen, elsősorban ez az időszak az, amikor nagy a migrén kialakulásának esélye.
A Neurology című szaklapban publikált anyag 114 olyan nő adatait vizsgálta, akik migrénnel küzdöttek, továbbá 223 olyanét, akik sosem élték még át a fejfájásnak ezt a speciális válfaját. A nők átlagéletkora 47 év körül alakult.
A résztvevők fejfájás-naplót vezettek, és a hormonszintjüket is ellenőrizték a havi ciklushoz kötődően. A szakemberek ennek alapján megállapították, hogy azok a nők éltek át migrént, akiknek ösztrogén-szintjük 40 százalékkal leesett, míg a migrénmentes életet élő nők esetében legfeljebb 30 százalékos ösztrogénszint-esésről volt szó a menstruációt megelőző napokban.
Ahhoz, hogy egyértelmű ok-okozati összefüggésről beszélhessünk, a szakemberek szerint azonban további kiterjedt kutatásokra van szükség.