Molnár Zsuzsanna, az Országos Epidemiológiai Központ járványügyi osztályának epidemiológus főorvosa elmondta: a HPV elleni védőoltást a 12. életévüket betöltő lányoknak térítésmentesen biztosítják. A vakcinát az iskola-egészségügynek kötelessége felajánlani, de a szülők és a gyerekek döntenek arról, hogy igénybe veszik-e. A szükséges - szigorú kritériumoknak megfelelő - oltóanyag már megvan, szeptemberben kezdik kiszállítani az iskolákba. Az első dózist októberben, a másodikat jövő áprilisban kaphatják meg a lányok.
A főorvos kitért arra is, hogy az iskola-egészségügyi szolgálat már június végén kapott tájékoztatást az oltásról, és a jövő hónapban további információkkal segítik őket. Augusztus végén a védőnők és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ segítségével gyűjtik majd össze a lehetséges oltandókat, köztük a magántanulókat, valamint az egyházi vagy alapítványi iskolák diákjait is. Ezzel együtt a szülőknek, gondviselőknek levélben küldenek tájékoztatást, mellékelve a kitöltendő nyilatkozatot.
Az OEK főorvosa kérdésre válaszolva elmondta, hogy térítésmentesen csak a hetedik osztályos, 12. évüket betöltött lányok kaphatják meg az oltást, de gyógyszertárban is megvásárolható lesz.
A szakemberek szerint a leghatásosabb, ha a szexuális élet megkezdése előtt kapják meg a lányok az oltást, ugyanakkor hozzátették: bármilyen életkorban be lehet adatni.
Oroszi Beatrix, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal főosztályvezetője azt mondta: céljuk, hogy minden lány megkaphassa az oltást. A szakember elmondta, hogy Európában Magyarországgal együtt húsz országban vezették be az oltást, de az Egyesült Államokban és Kanadában is sikerrel alkalmazzák a vakcinát.
Oroszi Beatrix ismertette: a méhnyakrák olyan rosszindulatú megbetegedés, amelynek hátterében a HPV áll. A szexuálisan aktív nők 50-80 százaléka átesik ilyen fertőzésen, így szinte az összes nő kockázatnak van kitéve. A HPV-fertőzésnek ráadásul nincsenek tünetei, sokáig lappanghat a szervezetben, sok év eltelhet, mire kóros elváltozás alakul ki. Ugyanakkor a nők többségénél nem alakul ki kóros elváltozás vagy méhnyakrák - hangsúlyozta.
A HPV-nek több mint száz típusa ismert. Az önkéntesen és térítésmentesen igénybe vehető vakcina elsősorban azon két HPV-típus ellen véd, amely a méhnyakrákok mintegy 70 százalékát okozzák - ismertette.
Oroszi Beatrix azt is elmondta, hogy Magyarországon a 15 és 44 év közötti nők körében a második leggyakoribb daganattípus, a méhnyakrák miatti halálozás több mint két és félszerese az európai átlagnak. Magyarországon 2008 és 2012 között évente átlagosan 407-en haltak meg méhnyakrák következtében, pedig a betegség megelőzhető és - ha időben felfedezik - gyógyítható. Magyarországon 2008 és 2012 között évente átlagosan 1490 új méhnyakrák-megbetegedést diagnosztizáltak, és évente átlagosan 407 nő halt meg emiatt, pedig a betegség megelőzhető és - ha időben felfedezik - gyógyítható. A korai felismerés kulcsa pedig szűrés.
Kovács Attila, helyettes országos tiszti főorvos kiemelte: a védőoltás eddig csak a fertőzés elleni küzdelem egyik módszere volt, most itt van a lehetőség, hogy rákot előzzünk meg vele. Mivel csak 2006-ban kezdték el a HPV elleni oltás beadását, még nincsenek arra vonatkozó adatok, mennyi időre nyújt védettséget, de az is lehet, hogy élethosszig tart a hatása - mondta.
Forrás MTI