Egyre több minden mutat arra, hogy ezek a hatások nem csak rövid távúak, és nem csak a pihenésnek köszönhetőek.
Kutatatások bizonyítják, hogy mindössze 8 hétnyi meditáció jelentős hatással lehet az agynak figyelemért és érzelmi integrációért felelős területeire. Érdekes módon azonban a meditáció gyakorlása eltérő módon hat a nők és a férfiak agyára. Egy új tanulmány szerint a női és férfi agyban meditáció közben a hippocampus (az agy tanulásért, emlékezésért és érzelmekért felelős része) eltérő területein figyelhető meg változás.
A Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatói 60 női és férfi résztvevő bevonásával folytattak kutatásokat. A résztvevők fele szokott meditálni, míg a csoport másik fele alkotta a kontrollcsoportot. A meditálók 5-46 éve, átlagban 20 éve gyakorolják a meditációt, ebben nem volt szignifikáns eltérés nők és férfiak között.
A kutatók különösen a hippokampusz működésére voltak kíváncsiak, ugyanis korábbi tanulmányok alapján már ismert volt, hogy a meditáció mérhetően befolyásolja ezt az agyi területet, például megnövelheti a térfogatát és a méretét, valamint a szürkeállomány mennyiségét. Már eddig is számos bizonyíték támasztotta alá, hogy a nők és férfiak hippokampusza különbözik, így a kutatók tudni szerették volna, hogy a meditáció hatásai is eltérő módon jelentkeznek-e a hippokampuszban a két nemnél.
A kutatók mágnesesrezonancia-vizsgálattal képezték le mindkét csoport agyát és elemezték agyi anatómiájukat. Ugyan meditálók és a nem-meditálók teljes agyának mérete nem különbözött szignifikánsan, azonban a meditálók hippokampusza jelentősen megváltozott, mégpedig megnőtt a térfogata és sűrűbb lett a szürkeállomány.
Ennél fontosabb, hogy a kutatók azt figyelték meg, hogy ezek a változások eltérőek a nők és a férfiak esetében. Például ugyan a férfiak esetében a hippokampusz mindkét felét érintette a változás, esetükben ez azonban a bal oldalon hangsúlyosabb volt. Ezzel szemben a nőknél szinte csak a jobb oldalon volt megfigyelhető változás. Ez az első tanulmány, amely az ehhez hasonló, nemek közötti különbségeket tárja fel. Az eredmények a Frontiers in Psychology című szaklapban jelentek meg.
A kutatás kifejezetten a meditálókat és a nem-meditálókat hasonlította össze, így nem lehet megerősíteni, hogy a meditációnak, vagy a férfiak és nők közötti genetikai különbségeknek köszönhetőek ezek a változások. A kutatók azonban megjegyezték azt is, hogy az eredmények arra utalnak, hogy a nők és a férfiak agya másképp fogékony az olyan elmegyakorlatokra, mint például a meditáció.
A meditációhoz köthető változások alaposabb tanulmányozása érdekében a résztvevőket hosszabb ideig kellene megfigyelni, a kutatást a rendszeres meditáció elkezdése előtt indítva, és több éven keresztül összehasonlítva a kontrollcsoporttal. A tanulmány szerzői azt is megjegyezték, hogy a jövőben érdekes lenne a meditációval kapcsolatos kutatást az agy további területeire is kiterjeszteni.