"Amíg a korábbi tanulmányok arra hívták fel a figyelmet, hogy - becslések szerint - az Alzheimer-kórban szenvedő betegek 90 százalékánál tapasztalhatók viselkedési vagy pszichológai tünetek, mint például depresszió, szorongás és izgatottság, az új kutatás szerint ezek a változások már a diagnózist megelőzően kimutathatók" - fejtette ki a tanulmány egyik szerzője.
A kutatók összesen 2416, 50 évesnél idősebb beteg adatait vizsgálták meg, akik az Alzheimer-kórra utaló első tünetek jelentkezésekor még nem érzékeltek kognitív problémákat, kórtörténetüket legfeljebb hét évre kiterjedően tekintették át. A résztvevők közül 1198 fő a későbbiekben sem tapasztalt memória vagy gondolkodási nehézségeket, 1218 személy azonban igen. Az utóbbi csoportnál nem csak az emlékezéssel összefüggő problémák, hanem a viselkedési és hangulati zavarok, az étvágy megváltozása, ingerlékenység és depresszió is hamarabb jelentkeztek, mint az első csoportnál. Egy példával érzékeltetve: azoknál a betegeknél, akiknél a későbbiekben kialakult a demencia, a vizsgált időszak negyedik évében 30%-os volt a depresszió gyakorisága, míg azoknál, akik a tanulmány által felölelt időszak alatt nem mutattak memóriaproblémákra utaló tüneteket, csak 15%, vagyis fele akkora. . (A téveszmék feltűnésének valószínűsége kapcsán már tizenkétszerszeres az eltérés!)
Továbbra sem egyértelmű azonban, hogy a depresszió pszichológiai válasz-e az Alzheimerre vagy a betegség nyomán az agyban végbemenő változásokból következik.
Van véleménye, tapasztalata?
Mondja el nekünk!
Forrás: medicalnewstoday.com