Habár az inszomnia a lakosság 10-35%-át érinti világszerte, óriási terheket róva ezzel a társadalomra, kevés kutatás foglalkozott a gyógyításának nem gyógyszeres úton történő kérdésével.
A Brain c. folyóiratban publikált tanulmányban 30 alvászavaros beteg vett részt, akik kilenc éjszakát és tizenkét alkalmat töltöttek ún. neurofeedback kezeléssel és tizenkét alkalmat placebo-visszacsatolásos képzéssel laboratóriumi körülmények között.A terápiás beavatkozások hatásait EEG vizsgálattal követték, figyelték az alvásminőséget, az alvás – ébrenlét ciklusokat és az életminőséget.
A vizsgálat során nem találtak különbséget a neurofeedback kezelés és a plcaebo kezelés alkalmazása között. A résztvevők szubjektív megítélése szerint mindkét beavatkozás azonos hatékonysággal jár, mely úgy tűnik a bizalom és az empátia megélésén alapul. Objektív EEG változásokat nem tudtak kimutatni.
A kutatás vezető szerzője, Manuel Schabus szerint az eredmények megkérdőjelezik a neurofeedback kezelések hatékonyságát és létjogosultságát.
Forrás: Medipress - Foto: Pixabay