Allergia: a higiéniai megszállottságunk az oka? - 2.
Megérkezett előző cikkünk folytatása az allergiáról! 
A nyugati országokban megfigyelhető az allergiás megbetegedések megnövekedése, egyes szakértők a légszennyezéssel magyarázzák ezt. Mások azonban a társadalmunkat vádolják a túlzott fertőtlenítés és túl nagy higiéniai óvintézkedések miatt. Túl tiszták és túl óvatosak vagyunk?

Az utóbbi évtizedekben, a nyugati társadalmakban az allergiás, asztmás vagy autoimmun betegségben szenvedő betegek száma jelentősen megnőtt. Míg egyes szakértők a légszennyezésre mutogatnak, a legtöbb tudós a környezetünk "túl nagy tisztaságát tartják felelősnek." Dr. Jean-François Bach, a párizsi Descartes Egyetem emeritus immunológia professzora válaszol kérdéseinkre. 

Város, ország és háziállatok

Közhely azt mondani, hogy több asztmás él a városokban, mint vidéken. "Több vizsgálat is –beleértve egy nagyon frisset – azt mutatja, hogy az asztmás betegek száma nem magasabb a városokban, mint vidéken. Tehát ez az egyik fő ellenérv a környezet szennyezés hipotézisére. „A kirívó példa erre az 1980-as évekbeli Kelet-Németország. Kelet-németország akkor kevésbé volt fejlett, mint Nyugat-Németország, és több volt a környezetszennyezés. Ezen felül, az emberek kevésbé higiénikus körülmények között éltek. Ugyanakkor Nyugat-Németországban több volt az asztma, mint a keleti részen, a tudósok feltételezésének ellentmondva. Hasonlóképpen ma, a nyugati országokban sokkal több az allergiás és autoimmun megbetegedés, mint a kevésbé fejlett országokban, ahol a lakosság jobban ki van téve a fertőzéseknek.

Még ha a város-vidék ellentét nem látható, az állatoknak való kitettség egyértelműen kockázatcsökkentő tényező az allergia esetében. „Ha egy gyerek vidéken él egy farmon, ahol sok állat van, akkor sokkal kisebb az asztma kialakulásának kockázata, mint annál a gyereknél, amelyik ugyanabban a régióban él, de nem egy farmon" mondja az akadémikus. „És elég lenne, ha az anya környezetében lennének állatok terhessége alatt, ez akkor is hatásos, ha a szülés után városban élnek." „A városban, csökken az asztma kockázata, amikor a gyermekkel kutya él a lakásban" mondja a kutató. Egyelőre nincs olyan tudományos tanulmány, amely meg tudta volna magyarázni ezt a jelenséget. Az uralkodó feltételezést, azt sugallja, hogy a kutya szőr vagy nyál védő baktériumokat tartalmaz, amelyek stimulálják a gyermekek immunrendszerét.

A fertőző betegségek elleni óvintézkedések szintjének fenntartása

Ami a gyermekeket illeti, Jean-François Bach azt ajánlja, hogy "térjünk vissza arra, amit 20 vagy 30 évvel ezelőtt csinálunk. A szülők abban az időben nem tettek felesleges óvintézkedéseket, nem voltak túlzott reakciók a kicsik higiéniáját illetően,"-mondta az akadémikus.

Ugyanakkor a kutató azt ajánlja, hogy ne hagyjunk abba bizonyos óvintézkedéseket, amelyek elengedhetetlenek mindenki egészségére, például a gyermekek fertőző betegségek elleni védőoltásának beadását (mint például a kanyaró, mumpsz, rubeola, stb.). Ugyanígy a tömegközlekedés utáni és étkezés előtti kézmosást sem kell elhagyni, különösen járványok idején (influenza, gyomor- és bélhurut, stb). „Ez józan ész kérdése. Folytatnunk kell az alapvető higiéniai előírások betartását, de az extrém tisztaság megszállottságát el kell kerülni", erre a következtetésre jutott a kutató.
Forrás: www.topsante.com
2015 FEB 15 03:17:15/