A talajközeli ózon a gyermekekre, az idősekre és az asztmában szenvedőkre a legveszélyesebb, új kutatások szerint pedig a fogamzóképes korú nők is a veszélyeztetettek csoportjába tartoznak. Az orvostudomány még messze nem derítette fel az ózon egészségre gyakorolt káros hatását, de az régóta ismert, hogy a tüdőben gyulladásra vezet a belégzése.
Egy amerikai kutatócsoport megvizsgálta, különbözően hat-e a két nem képviselőnek egészségre az ózon és úgy találták, hogy a tüdő károsodása mellett a progeszteron, az ovulációban és a terhesség kapcsán meghatározó szereppel bíró hormon szintjét is befolyásolja.
A kísérletek során azoknál az egereknél nem csak alacsonyabb volt a hormon szintje, hanem a megtermékenyíthető peték száma is csökkent, amelyek az ovuláció napján voltak kitéve olyan ózonmennyiségnek, amely megfelel az embert városi környezetben érőnek.
Az eredmények alapján a kutatók arra mutattak rá, hogy a nagyvárosokban élő nők meddőségi panaszai mögött állhatnak az ózonnak való kitettség következményei.
Forrás: sciencedaily.com