De honnan is jönnek az allergiák?
Azok a dolgok, amelyekre allergiásak vagyunk - pl. a mogyoró vagy a pollen - olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek hasonlítanak bizonyos parazitákban megtalálható fehérjékre. 

Tehát az allergiás reakciók igazából a szervezetünk téves immunválaszai: védelmünk érdekében a szervezetünk megtámadja a számára ártalmasnak tűnő, de valójában ártalmatlan összetevőket. A kapcsolódó tanulmény eredményei a PLOS Computational Biology nevű szaklapban jelentek meg.


Számos, allergénenek nevezett, környezeti, valamint élelmiszerekben megtalálható összetevőt az immunrendszerünk immunoglobulin E (igE) nevű antitestje ismeri fel. Az emlősök immunrendszerében ez a rész a parazita ízeltlábúak és férgek elleni gyors válaszreakció érdekében alakult ki. Ha az IgE által kiváltozz immunreakciók azért fejlődtek ki, hogy több védelmet nyújtsanak (és nem azért, hogy allergiás reakciót váltsanak ki), akkor a környezetben megtalálható allergéneknek (mint pl. a pollen) és a parazita antigéneknek valamilyen olyan közös molekuláris tulajdonsággal kell rendelkezniük, amelyeket kifejezetten az IgE támad meg.


Nidhi Tyagi, az EMBL-Európai Bioinformatikai Intézet kutatója a kutatásai során 2712 ismert IgE antigént vizsgált meg és hasonlított össze több tucat parazita féregben és ízeltlábúban megtalálható fehérjével. 2445 olyan parazitafehérjét talált, amely mind szekvenciájában, mind struktúrájában nagyon hasonlít az allergének fehérjéire. Ezt követően a csapatával megmérte az ugandai Viktória tó partján fekvő Namoni nevű halászfaluban élő 222 ember vérmintájában az immunválaszt . A kísérlet alanyai mind Bilharziózisban, a Schistosoma mansoni vérmétely által okozott fertőzésben szenvedtek. A vérmintákat közvetlenül a megfelelő kezelés megkezdése előtt, valamint 5 héttel később vették le.


Kiderült, hogy a Bilhariózissal fertőzöttek esetében a BetV1 nevű növényi protein - a pollenekben megtalálható leggyakoribb allergén - az IgE elsődleges célpontja. 

Tyagi magyarázata szerint az allergénekre számos definíció ismert, a kutatás eredményeként pedig egy újabb meghatározással bővül a sor: olyan, a környezetben és ételekben található fehérjék, amelyek hasonlítanak azokra a parazita fehérjékre, amelyekre megfigyelhető az IgE által kiváltott védelmező immunitás. Számos allergiás tünet ellen használható molekula felfedezését és  megtervezését fogja elősegíteni, ha sikerül meghatározni a parazitákban megtalálható allergén-szerű molekulákat és megértenia kapcsolatot közöttük, és az általuk kiváltott szabályozatlan IgE-választ.


Forrás: www.iflscience.com - fotó: Susanne Nilsson (flickr.com)
2015 NOV 10 16:03:54/