Ekcéma
Az ekcéma (dermatitisz) a bőr felszínes gyulladása, amely csak egy bizonyos, gyakran élesen körülhatárolt területet érint.

Az egyes anyagok két mechanizmus valamelyike révén okozhatnak bőrgyulladást: irritáció (irritatív kontakt ekcéma) vagy allergiás reakció révén (allergiás kontakt ekcéma). Gyakori használat során még a legkímélőbb szappanok, mosószerek, valamint bizonyos fémek is irritálhatják a bőrt. Az ismételt, gyakori érintkezés (akár a víz esetében is kiszárítja és izgatja a bőrt. Az erős irritáló hatású szerek, mint a savak, lúgok (pl. lefolyó-tisztítószerek) és szerves oldószerek (pl. a körömlakklemosókban lévő aceton) néhány perc alatt súlyos bőrelváltozásokat okozhatnak.

Az allergiás reakció esetében egy bizonyos anyaggal való első érintkezés (néha esetleg az első néhány érintkezés) még nem hoz létre reakciót, a következő találkozás azonban már 4-24 órán belül viszketést és bőrgyulladást okozhat. Az emberek évekig gond nélkül használhatnak egyes anyagokat, majd hirtelen allergiássá válhatnak rájuk. Még az ekcéma kezelésére használt kenőcsök, krémek és rázókeverékek is okozhatnak ilyen reakciót. A nők kb. 10%-a allergiás a nikkelre, amely a bizsuk okozta ekcéma leggyakoribb oka. Az emberek a munkavégzés során használt bármely anyagtól is ekcémássá válhatnak (foglalkozási ekcéma).

Forrás: MSD Orvosi kézikönyv a családban

Ha a bőrgyulladást az okozza, hogy a beteg bizonyos anyagoknak a bőrrel való érintkezése után megy a napra, fotoallergiás (fény kiváltotta allergiás) vagy fototoxikus (fény okozta toxikus) kontakt ekcémáról beszélünk. Ezt a következő anyagok okozhatják: fényvédők, borotválkozás utáni szerek, egyes parfümök, antibiotikumok, kátrány és olajok.

 

Tünetek: A kontakt ekcéma súlyossága az enyhe, átmeneti bőrpírtól a súlyos, hólyagképződéssel járó duzzanatig terjedhet. Gyakori az apró, viszkető hólyagok jelentkezése. A kiütés eleinte a bőrrel való érintkezés helyére korlátozódik, később azonban szétszóródhat. Az ekcéma kiterjedése egész kicsi is lehet (pl. a fülcimpán a fülbevaló okozta ekcéma), de nagy testfelületen is jelentkezhet (pl. testápoló okozta ekcéma).

Ha a kiváltó anyagot eltávolítjuk a környezetből, a bőrpír rendszerint néhány napon belül elmúlik. A hólyagok nedvedzőek lehetnek és pörkösödnek, de hamar beszáradnak. A hámlás, viszketés és a bőr átmeneti megvastagodása azonban még napokig - hetekig fennálhat.

Kórisme: Mivel a kontakt ekcémának rengeteg kiváltó oka lehet, ezek tisztázása nem mindig egyszerű. Az emberek többsége nem tart számon minden egyes anyagot, amely bőrével érintkezik, pedig a kiütés jelentkezésének helye gyakran fontos támpont a kiváltó ok szempontjából.

Ha az orvos kontakt ekcémára gondol, de a gondos vizsgálat sem utal egyértelműen az okra, rátevési próbát lehet végezni. E vizsgálat során a leggyakrabban kontakt ekcémát okozó anyagokat tartalmazó kis tapaszokat ragasztanak 2 napra a bőrre, és figyelik, hogy melyik alatt alakul ki a bőrgyulladás.

A rátevési próba, bár hasznos, de nem egyszerű eljárás. Az orvosnak kell eldöntenie, hogy milyen anyagokkal, azok milyen mennyiségével, és milyen időpontban végezze a tesztet. A próba eredményének értékelése is nehézséget okozhat. A próba álpozitív és álnegatív egyaránt lehet. A legtöbb beteg rátevési próba nélkül is megtalálhatja az ekcéma forrását, ha megpróbálja módszeresen kerülni a lehetséges allergiát okozó anyagokat. A rátevési próba azonban mégis nagy segítséget nyújthat a kiváltó ok tisztázásában.

Kezelés A kezelés az ekcémát kiváltó ok eltávolításából ás elkerüléséből áll. A fertőződés és irritáció elkerülésére a beteg bőrterületet tiszta vízzel kell tisztítani. A hólyagokat nem szabad megnyitni. A fertőzését megelőzését segíti a száraz fedőkötés is.

Az enyhe kontakt ekcéma tüneteit jól enyhítik a kortikoszteroid krémek és kenőcsök, hacsak nem túl erős a hólyagképződés ( ezt pl. gyakran a mérges szömörce okozza). A súlyos kontakt ekcémában néha kortikoszteroid tabletták (pl. prednizon) szedését rendelik. Bár az antihisztaminok egyes esetekben csökkentik a viszketést, a legtöbb kontakt ekcémában nem különösebben hatásosak.

 


    2014 JÚN 19 13:42:31/