Ha rákeres az interneten a mediterrán étrendre, számtalan, a mediterrán étrend egészségügyi előnyeit ecsetelő tanulmányt és cikket talál, melyek arról számolnak be, hogyan óvhat meg az asztmától, késleltetheti a szellemi leépülést, csökkentheti a cukorbetegség vagy a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, sőt, hogyan hosszabbíthatja meg az életünket. Most még valamit felvehetünk a folyamatosan bővülő listára: a mellrák kialakulásának alacsonyabb valószínűségét.
Ez nem feltétlenül nagy meglepetés. Nem csak azért, mert a sok zöldséget, gyümölcsöt, halat és oliva olajat tartalmazó étrendnek látszólag végtelen sok előnye van, de azért sem, mert eddig is ismert volt a tény, hogy a mediterrán országokban alacsonyabb a mellrákos esetek aránya, mint a többi európai országban vagy az Egyesült Államokban. Ezen kívül már számtalan tanulmány vizsgálta, milyen hatással lehet a táplálkozás a mellrák kialakulására, habár az eredmények nesetenként ellentmondásosak.
Nem szokatlan, hogy eltérő eredményre jutnak a táplálkozással kapcsolatos kutatások, főleg, ha azok megfigyelésekkel kapcsolatos eredményeket dolgoznak fel. Ez azért van, mert azok, akik egy bizonyos típusú (egészséges) étrendet választanak, nagyobb valószínüséggel módosítanak az életmódjuk már területein is az egészségmegőrzés érdekében. Például azok, akik túlságosan sok gyorsételt és cukros üdítőket fogyasztanak, azokra nagyobb arányban lehet igaz, hogy ülő életmódot folytatnkak.
A legújabb kapcsolódó kutatásnak számos érdeme van. A kutatás nem a különböző étrenden élők válaszait hasonlítja össze, hanem 3, jól meghatározott csoportba osztotta a résztvevőket:
- mediterrán étrend, extra szűz olivaolajjal kiegészítve
- mediterrán étrend, dió- és mogyorófélékkel kiegészítve
- és egy kontrollcsoport, amelyben csökkentették az étkezések alatt bevitt zsírt.
A kiegészítő élelmiszerek mennyisége reális keretek között mozgott: 1 liter olivaolaj hetente az első csoport családjában, a második csoportban pedig naponta 30 gramm dió, mogyoró és mandula vegyesen.
A JAMA Internal Medicine szaklapban megjelent tanulmányba nagy számú résztvevőt vontak be, de fontos megjegyezni, hogy nem annak érdekében válogatták össze őket, hogy a mellrák előfordulását tanulmányozzák.
A tanulmány elsődleges célja a mediterrán étrend szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésére gyakorolt hatását volt hivatott vizsgálni. Így a kutatásban 4282 olyan, 60 és 80 év közötti nő vett részt, akiknél magas volt a szív- és érrendszeri megbetegedés kockázata.
A kísérlet majdnem 5 év után, 2010-ben ért véget, mert korán bebizonyosodott a mediterrán étrend szívre gyakorolt kedvező hatása. Ezidő alatt 35 résztvevőnél alakult ki mellrák. Az olivaolajjal kiegészített mediterrán étrenden élők esetében volt a legalacsonyabb a rákos megbetegedés aránya, míg a kontrollcsoportban a legmagasabb.
A megfigyelések alapján arra jutottak a kutatók, hogy az olivaolajjal kiegészített étrenden élők esetében 68%-kal alacsonyabb a mellrák kialakulásának esélye azokhoz képest, akik a csökkentett zsírtartalmú étrendet követték. A diófélékkel kiegészített étrenden élők körében is alacsonyabb volt a mellrákos megbetegedések aránya, azonban a különbség nem volt elég szignifikáns.
Ugyan a tanulmány nem bizonyít ok-okozati hatást, a kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy az olivaolaj számos biológiailag aktív összetevőt - például polifenolokat - tartalmaz, amelyekről tudni lehet, hogy gátolják a rákos sejtek szaporodását. Különösen egy bizonyos típusú polifenol segíthet a tumorok növekedésének lassításában és a mellrák aggresszívitásának csökkentésében.
A következtetésekkel azonban továbbra is óvatosnak kell lennünk, mert a kutatásban nagyon alacsony volt a mellrákos megbetegedések száma, valamint kizárólag europid, szív- és érrendszeri megbetegedésekre hajlamos nők vettek részt a vizsgálatban.