Mosolyogni...
A mosoly emberi sajátosság? Nem is biztos. Mert már tudjuk, hogy sok állat grimaszol, és olyan hangokat bocsát ki, amelyek megfelelnek az emberi mosolynak. A mosoly par excellence szociális tevékenység. A másokkal való találkozáskor mosolygunk, és ez azért van, mert egy bizonyos üzenetet akarunk közvetíteni, egy bizonyos hangulatot, felhívást a jó közérzetre. A mosolyt is különbözőképpen érzékelik a különböző kultúrákban és társadalmakban. Egyes kultúrákban szinte baj, ha nem mosolyognak az emberek reggel és nem köszönnek. Más kultúrákban az indokolatlan mosoly lehet nem helyénvaló...
A mosolygás a szívverés lassulásához vezet
Az arckifejezések és a mentális állapot közötti kapcsolat mindig is titokzatos volt. Az Egyesült Államokbeli University of Kansas pszichológusai kutatása igyekezett bebizonyítani ezt a kapcsolatot. A stressz egyik kiváló mutatója a pulzusszám. Minél magasabb a szívverés, annál stresszesebb az egyén. A kutatás abból állt, hogy az egyik csoportot megkérték, tartsanak egy pálcikát a foguk között, ami arra kényszerítette őket, hogy a mosollyal "egyenértékű" mimikát öltsenek, így teljesíteniük kellett egyszerre több feladatot, vagy bonyolult feladatokat, tehát stresszeset. A csoportokat úgy alakították, hogy az egyik csoport „mosolyszerű” (pálcikával), a másik valódi mosollyal (azaz, amelyben több arcizom dolgozik), és a harmadik semleges arckifejezéssel (nem tartott pálcikát a szájában) végezte a feladatokat.
Az eredmény természetesen megerősíti a leggyakoribb és legismertebb feltételezést, mi szerint a valódi mosoly lassú szívveréssel jár együtt, ezért nagyon minimális a stressz. Azonban kiugrik a tanulmányból egy másik eredmény is, ami talán érdekesebb az az, hogy még az erőltetett mosoly (pálcikát tartva a fogak között) is befolyásolja a szívritmust. Valóban azt vették észre, hogy minden esetben lassabb a pálcikások szívverése, mint a semleges arckifejezésű csoportban résztvevőké.
Mire vár? Mosolyogjon!
Erre a következtetésre lehet jutni. Nem túl gyakori, hogy egy személy magában mosolyog, vagy ha egyedül van...különösen azért, mert egymásra szoktunk mosolyogni. De meg kell változtatni a szokásait, még akkor is, ha egyedül kell dolgoznia a szövegen, amit a főnöke adott, egyedül a számítógép képernyője előtt, mosolyogva! Ne várja, hogy legyen valaki, mosolyogjon! A mosoly olyan fontos biológiai paramétereket befolyásol, mint a szívverés. Szóval mire vár? Mosolyogjon!
Mosoly vagy nevetés?
Egyenértékű-e a mosoly a nevetéssel, tekintettel a jelentésére, a hangulatra és az egészségre gyakorolt hatásra. A mosolyt mindig is támogatták és ajánlották a különböző ősi filozófiák. Nem így a nevetést. A nevetés nem feltétlenül jelent egyfajta együttérzést, a nevetést is kiválthatja a stressz, akkor ideges nevetésről beszélünk. A mosoly, mindig egy lágyabb és erősebb nyugodt öröm. Szóval nevetni, igen, persze, mert az is jót tesz a szívnek. De leginkább az használ, ha mindig mosolyog, nem számít a hely sem a körülmény. Ha reggel mosolyogva ébred, látni fogja a mosolygó arcát a tükörben, és akkor egésznapra kap egy adag jókedvet.