Mi a herecsavarodás?
Az ondózsinór tartalmazza az ondóelvezetőt (amely hordozza spermiumokat), az ereket és az idegeket. Herecsavarodásról akkor beszélünk, amikor az ondózsinór megcsavarodik maga körül. A fájdalom mellett a vér nem éri el a herét (ekkor iszkémiáról beszélünk). Súlyos esetekben ez nekrózissal jár: a herék elhalnak.
A herecsavarodás, más néven here torzió, gyerekeknél és általában 25 év alatti felnőtteknél fordul elő. A fájdalom hirtelen jelentkezik, és néha megerőltető testmozgás, vagy trauma előzi meg. Általában a herezacskó felére terjed ki (bal vagy jobb here). A fájdalom néha elmozdul az ágyék felé, és felkúszik az ondóvezeték mentén (az alhas irányába) és / vagy hasi fájdalom, hányinger vagy hányás kíséri.
A herezacskó aszimmetrikus, mert az érintett here emelkedik. Lehet némi bőrpír és duzzanat is.
Vészhelyzetben a here
A Doppler ultrahang segítheti a diagnózist a here vérellátásának kiértékelésében, de olyan esetekben, amikor nem áll rendelkezésre, vagy ha a fájdalom közel hat órája tart, azonnal operálni kell. Ha a herék hat óráig vérellátás nélkül maradnak, visszafordíthatatlanul károsodnak.
A műtét során az orvos felnyitja a herezacskót, hogy felmérje a helyzetet. Ha a here életképes, „kibogozza” és rögzíti (orchidopexia). Ha nem menthető, el kell távolítania a herét (orchiectomia). Ebben az esetben, here protézist is javasolhat.
Megelőző intézkedésként, a második herét is rögzítik.
Ha technikai okokból, nem lehetséges azonnal elvégezni a műtétet, az orvos megpróbálja kézzel kicsavarni, de ez nem helyettesíti a lehető leghamarabbi műtétet.
Milyen hatása van a termékenységre?
Különösen fontos a gyors műtét, a termékenység fenntartása érdekében. Amikor egy herét el kell távolítani, nem mindig lehetséges, a másik here megfelelő működésének a biztosítását. Egyes esetekben az immunrendszer beleszól és spermák ellen antitesteket termel.