Az Urology című szaklapban publikált anyag olyan férfiakat vizsgált, akik alacsony kockázatú prosztatarákkal küzdenek. Rendszerint a következő kezelési opciók elérhetőek: a műtét, a sugárkezelés és a hormonkezelés, ezek a kezelések azonban az alacsony kockázatú páciensek esetében nem is mindig szükségesek.
Ilyenkor gyakran csupán arra a fajta kezelésre van szükség, amelynek során a pácienst rendszeresen és alaposan vizsgálják, de konkrét beavatkozásra csak akkor kerül sor, amikor a betegség agresszívebben lép fel.
A kutatás során több mint 95 ezer férfit vizsgáltak, akiket 2004 és 2013 között diagnosztizáltak alacsony kockázatú prosztatarákkal. A szakembereket az érdekelte, hogy a betegek milyen tényezők alapján döntöttek, amikor a kezelési módot kiválasztották.
„Úgy tűnik, hogy amikor a rákközpont egy tudományos kutatásokat végző, akademikus intézethez kapcsolódik, sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy nem konkrét kezelés, hanem alapos megfigyelés történik” – mondja a kutatást vezető Dr. Nataniel Lester-Coll.
A kutatásból az is kiderült, hogy a férfiak csupán 12 százaléka került alapos megfigyelés alá, míg 88 százlék valamilyen konkrét kezelést kapott.